Yasmine Eid-Sabbagh & Rozenn Quéré | Görüntülerin Masalını Yazmak (51. Sayı)

Yasmine Eid-Sabbagh & Rozenn Quéré, 2013 yılında Recontres d’Arles keşif ödülünü kazanan sanatçılardır. Recontres d’Arles’i Stezaker’in çalışmaları ve Kessels’in ünlü oda dolu fotoğraf enstalasyonundan hatırlarsınız. Yasmine ve Rozenn’in ödüllü çalışması Filistin diaspora mitini yaratmak için, bir ailenin buluntu fotoğrafları üstüne kurulu: “Possible and Imaginary Lives” (Vies possibles et imaginaires)

Ailede dört kardeş var; Jocelyne, kardeşlerin en büyüğü, Kahire’de yaşamış, en küçüğü Frieda Paris’e sürgün gitmiş, ikizlerden biri olan Stella ise Lübnan’daki iç savaş sırasında ülkeyi terk edip New York’a gitmiş, diğeri ise Graziella Beyrut’ta geriye kalan tek kardeş.

Hikâye aslında dünyanın dört tarafına dağılan 4 Filistin-Lübnan’lı kadının hikayesi; bu kurgusal, belgesel, biyografik ve dramatik çalışmayı güçlü yapan da aslında bu dört kadın ve iki fotoğrafçının hayal gücü.

Graziella ve kız kardeşlerinin gerçeklere dayanan ve tarihi portresinden uzak, “Possible and Imaginary Lives” bu kadınların tuhaflıklarının ve hayal gücünün iletilmesi için bir denemedir. Böylece bu kadınların düşlemeleri gerçekle aynı statüde verilmektedir. Kendi deyişleriyle; “eski aile fotoğrafları ve metin birleştirilerek, bunların hikâyesini yazmayı amaçlamıyoruz ancak bunların masalını yazmayı amaçlıyoruz”.

Alper GÜLDEMET

Kontrast Sayı 51, Güz 2016

Bizi paylaşın..