Susan Stockwell | Gülser Günaydın – Bunlar da var (54. Sayı)

Susan Stockwell

İngiliz sanatçı Susan Stockwell, ticari marka motiflerini, haritaları, atık yığınlarını, kıyafetleri, paraları, geri dönüştürülmüş bilgisayar bileşenlerini veya diğer günlük materyalleri kullanarak güncel politik, sosyal, ekolojik ve feminist sorunları ele alır.

Bedfordshire Üniversite’sinin kampüsünde yer alan çalışmasında atılan bilgisayar bileşenlerinden oluşan bir dünya haritası oluşturur. “Word” adlı bu çalışmada e-atık olarak adlandırdığımız bilgisayar bileşenleri büyük ölçekli bir çalışmaya dönüşür. Eserin sergilendiği üniversite dünyanın farklı yerlerinden eğitim amacı ile gelen öğrencileri ile bilinir. Bilgisayar parçaları, topografik görüntüyü oluşturur ve her bir bileşen bir dolaşım yaratır. Stockwell bu uygulamanın dönüşümle ilgili olduğunu söyler.

Bir başka işi “Sail Away” ise Tate Modern’in devasa Türbin salonunda eski paralardan ve dünyanın dört bir yanından gelen bilet ve haritalardan yapılmış 300 tekneden oluşur. İzleyicilerin sergi boyunca yerleştirmeye kendi teknelerini ekleyebilmeleri nedeniyle etkinlik sonunda sonuç devasa bir filo olur. Stockwell teknelerin maddi ve manevi dünyaya geçişi simgelediğini ve hayallerimiz, maceralarımız için bir taşıyıcı olduğunu ve bazen de kaçışı simgelediğini söyler.

Bizi paylaşın..