Banksy | Gülser Günaydın – Bunlar da var (54. Sayı)

BANKSY

Ünlü ama kimliği meçhul İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin eserlerinden birinde Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs’u görürüz. Jobs bir elinde Apple bilgisayar, diğer omuzunda bir torba ile bir göçmen gibi çizilmiş. Bu görüntü Jobs’un babasının Suriyeli bir göçmen olduğunu hatırlatıyor. Calais’teki mülteci kampındaki bir tünelin duvarında görünen çalışmaya eşlik eden kısa bir açıklamada Banksy, dünyanın en karlı şirketlerinden biri olan Apple’ın yalnızca “Humus’tan genç bir adama izin verdikleri” için var olduğunu vurgular.

Banksy’nin Calais’teki “Jungle” mülteci kampında göz yaşartıcı kullanılmasını eleştiren başka bir eseri de Londra’daki Fransız büyükelçiliğinde ortaya çıkmıştır. Sanatı ile mültecilere yönelik olumsuz tutumlara meydan okuyan Banksy, bu eserinde CS gazının etkisiyle gözlerinde yaşlarla genç bir kızı müzikal Les Misérables gibi gösterir.

Resmin altında bir QR kodu bulunur. Eğer izleyiciler telefonlarını kodun üzerinde tutarlarsa, 5 Ocak’ta kamplara yapılan bir polis baskınının çevrimiçi videosuna bağlanırlar.

Bizi paylaşın..