Nikolaj Bendix Skyum Larsen | Gülser Günaydın – Bunlar da var (54. Sayı)

Ufak sallarla denizleri aşmaya çalışan çaresiz insanların öyküsü, Danimarkalı sanatçı Nikolaj Bendix Skyum Larsen’in çalışmalarına da konu oluyor. Yaklaşık 10 yıldır farklı coğrafyalarda göç meselesi ve göçmenlerin karşılaştığı tehlikelere odaklanan, bu konuları kimi zaman yerleştirme, kimi zaman belgesel film niteliğindeki işleriyle ele alan sanatçı, bu kez yüzünü Akdeniz’e çeviriyor.

Çalışmasının çok ilginç bir de hikayesi var. Larsen, Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden göçmenlere ithaf ettiği projesinde, ceset torbalarını andıran 48 heykel üretip bir sala bağlar. Ceset torbalarını andıran bu heykelleri, tüm yüzeyleri sualtı organizmalarıyla kaplanana kadar denizde bırakmayı, sonrasında da denizin bıraktığı izlerle bir enstalasyon olarak sergilemeyi amaçlar.

İşin üretim aşamasında beklenmedik bir fırtına ile heykellerin bulunduğu sal parçalanır ve tüm eserler çeşitli kıyılara ve denize dağılır. Bir kısmı da kaybolur. Doğanın bu müdahalesini eserinin sürecine dahil eder, enkaz ve heykelleri toplamak için dalış ekibi ile çalışmaya başlar. Altı ay boyunca bu ekiple birlikte sualtı çekimleri yapar. Elde edilen görüntüler ve elde kalan heykeller, ‘Düşlerin Sonu’ (End of Dreams) adlı yerleştirmenin öznelerini oluşturur. Çalışma birçok uluslararası kurum ve sergilerde yer alır. Ayrıca Mevsim Sonu (End of Season, 2014) adıyla SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gösterilir.

Bizi paylaşın..