Sergey PONOMAREV | Portfolyo (54. Sayı)

Sergey Ponomarev Moskova’da yaşamakta olan ve serbest çalışan bir fotoğrafçıdır. Foto muhabiri olarak çalışmaya başlamadan önce Moskova Devlet Üniversitesi’nde İş ve Sosyal İlişkiler Bölümünde okudu. En iyi bilinen çalışmaları Orta Doğu çatışma ve savaşları ile Avrupa’daki göçmen krizidir. Serbest çalışmaya başlamadan once 2003-2012 yılları arasında Associated Press için çalıştı. 2012 yılından bu yana esas olarak New York Times için çalışıyor fakat aynı zamanda Paris Match, Volkskrant, Stern, Figaro Magazine gibi yayınlara da fotoğraf veriyor.

Son yıllarda çalışmak için Libya, Suriye, Irak, Gazze, Lübnan ve Mısır kadar Avrupa, Rusya ve Ukrayna’da da sıkça bulundu. 2016 yılında bir milyona yakın mültecinin Orta Doğu ve Afrika’dan Doğu ve Kuzey Avrupa’ya göçünü izledikleri çalışma ile Pulitzer ödülü alan New York Times ekibinde yer aldı. Ayrıca göçmen krizi ile ilgili olarak çektiği fotoğraflar World Press Photo yarışmasındaki Genel Haberler kategorisinde birinciliğe layık görüldü.

Kazandığı diğer ödüller arasında, 2016 yılında Irak’taki Musul saldırısını içeren çalışması ile Robert Capa Altın Madalya ödülü de yer alıyor. Diğer ödüllerinden bazıları; Visa Pour l’image Daily Press Award (2018), World Press Photo yarışmasında Genel Haberler dalında Irak’taki şehirlerin geri alınma çatışması konulu çalışması ile İkincilik, Overseas Press Club John Farber ödülü (2016), Çin Uluslararası Fotoğraf yarışmasında Grand Prix (2016), İstanbul Fotoğraf Ödülleri’nde birincilik (2016).

Katıldığı Sergiler:
• A Lens on Syria, Imperial War Museum, London. Küratör Hilary Roberts
• REFUSEE, Hong-Kong, F11 Gallery, Küratör Leon Suen
• Effondrements, Paris, Iconoclastes Gallery, Küratör Alain Mingam

Sergey PONOMAREV ile Kontrast Dergi 54. sayıda yapılan söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kontrast Sayı 54, Yaz 2019

Bizi paylaşın..