Şule TÜZÜL | Yorum: Başarmak (17. Sayı)

BAŞARMAK

“Başarı, mutlu olabilmektir. Bir yarışmada birinci değil de ikinci olduğu için mutsuz olan bir sporcu, sahip oldukları ile mutlu olabilen herhangi bir insandan daha başarılı değildir.”
Gizem Girişmen*

Fotoğraf herkesle konuşmaz. Herkesle her şeyi de konuşmaz. Birine evet derken birine hayır diyebilir, birine gülümserken başka birine yüz çevirebilir.

Fotoğraf zamanı gelmeden de konuşmaz; fotoğrafların zamanı vardır, fotoğraflarla zamanı gelince karşılaşılır. Zamanı gelince konuşur fotoğraf… Bazen tek bir kare koca bir geçmişi bir cümleye, geleceği kocaman bir soru işaretine çevirebilir. Ve soru işaretleri iyidir.

Bir gün bir adam bir fotoğrafla karşılaştı. O zamana kadar her şey yolundaydı. Ama her şeyin yolunda olduğu bir yaşam yoktur ki…

***

Ne güzel her şeyin var. Harika bir eşin ve harika çocukların, biri kız biri oğlan. İyi bir işin, istediklerini alacak kadar paran… Bugün ne güzel bir gündü değil mi? Her günün gibi… Kaç gündür çalışıyordun şu projeyi kapmak için? Bak oldu. Birazdan eşinle kutlamaya çıkacaksınız. Dostlarınla beraber. Yaşama senin pencerenden bakanlarla. Siz çıkmadan oğlun ve kızın geliyor yanına, cıvıl cıvıl anlatıyorlar günü. Sana benzeyecekler. Gelecekleri şimdiden çizildi. Her şey istediğin gibi… Mutlu musun?

Neden şaşırdın? Hiç böyle bir zeka küpü görmedin değil mi? Karışık, renklerinin bir araya gelmesini bekleyen bir zeka küpü…

Bazıları oyun oynamayı iyi bilir. Bazıları yaşamayı…

Yaşam… Bir zeka küpünün parçaları gibi işte… Kimi zaman bir türlü bir araya getiremezsin o renkleri, uğraşırsın didinirsin, yok! Olmaz! Her yüzü rengârenk kalır. Kimi zaman çözülüverir bir anda. Her yüzü bir renge bürünür. Hangi yüzüne baksan o renktir yaşam.

Bazıları ellerine aldıkları küpün renklerini hemen bir araya getirebilir. Bazıları hiçbir zaman! Ya sen?

***

Adam elbette şaşkındı. Bir küpün dağılmasına hiç izin vermemişti ki. Hiçbir zaman…

Ama hep aynı pencereden bakarak nasıl geçer yaşam?

Eşi hazırdı. Çocuklar bakıcıları ile salona döndüler. Adamla eşi kutlama için çıktılar.

Yaşam kaldığı yerden devam eder görünür. Ama bazı fotoğraflar vardır, akılda kalır. Çıkmaz! Sessiz bir cümleyi de içinde taşır:

Kusur ki en çok yakışandır insana…

* 2008 Pekin Paralimpik Oyunları Okçuluk Dalında Olimpiyat Şampiyonu

Yorum: Şule TÜZÜL
Fotoğraf: Merih AKOĞUL

Kontrast Sayı 17, Mayıs-Haziran 2010

Bizi paylaşın..