SERGİ | Ankara, Galeri Nev, Yıldız Moran, Gölgenin Nezaketi

Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk profesyonel kadın fotoğraf sanatçısı olarak nitelendirilen Yıldız Moran’ın Gölgenin Nezaketi başlıklı sergisi 12 Kasım – 10 Aralık 2022 tarihlerinde Ankara Galeri Nev’de.  

1950-51 yıllarından -18 yaşından- 1962 yılına dek fotoğraf çeken Moran’ın, sayıları 10 bine yaklaşan ve çok azı basılı fotoğrafları, oğlu ve varisi Olgun Arun tarafından titizlikle korundu ve arşivlendi. Arun’un 1997’de başladığı annesinin eserleri toplama, parçaları birleştirme ve kayıp parçaları teşhis etme mesaisinin bu ilk sergisine, Rutgers Üniversitesi’nden sanat ve mimarlık tarihçisi Deniz Türker eşlik ediyor.   

Türker’in konuşması ile kataloglaşacak sergi, iki yılda bir tekrar etmesi tasarlanan Yıldız sergilerinin ve nihayetinde şekil alacak kapsamlı bir monografinin ilk fasikülünü oluşturuyor Üretiminin anıtsallığını ortaya koyan büyük baskılar, zenginliğini/çeşitliliğini örnekleyen küçük baskılar ve karanlık odasının aydınlığına hayranlıkla tanıklık etmemize vesile olan ender vintage baskılar ile kurulan Gölgenin Nezaketi başlıklı sergi, izleyenleri Yıldız Moran’ı nezaketle karşılamaya, tüm üretimine hoyratça hâkim olmaktansa, gölgesinde dinlenmeye davet ediyor.

Merih Akoğul ile sanatçı hakkında yapılan söyleşiye buradan erişebilirsiniz.

https://galerinev.art/tr

Bizi paylaşın..