Şener ÖZMEN | Portfolyo (53. Sayı)

Güncel sanatçı, sanat eleştirmeni ve yazar. 1971’de Şırnak-İdil’de doğdu. 1998’de Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi bölümü Resim Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.
Sanat yazıları ve okumalarına Türkiye’nin ilk güncel sanat dergisi olan ‘art-ist Güncel Sanat Dergisi’yle başladı. ‘Sanat Dünyamız’, ‘Siyahî’ gibi dergilere ve Birgün gazetesine sanat yazıları, sergi okumaları ve sanatçı makaleleri yazdı. Yapıtları, Centre Pompidou, Wordly House (Documenta), Stedelijk Muzesi, Frac, Istanbul Modern, Kunsthalle Fridericianum’da gösterildi.
Türkiye’deki ilk solo sergisi “Sıfır Tolerans” (2012) yakın zaman önce Pilot’ta gerçekleşti. Şener Özmen sert bir kinaye, keskin bir mizah, net bir estetik dil, son derece eleştirel ve tahrik edici bir üslupla, var olan koşul ve durumların, otoriter yapıların ve halihazırda hayatımızda hüküm süren tabuların kesinliğini sorguluyor. İncelikli ve şiirsel eserleri dikkatimizi sanat bağlamının algısı ve değişimlerine yoğunlaştırmakla kalmıyor, sanatçının tavır aldığı ve tepki gösterdiği toplumsal gerçeklik sorunlarına da eleştirel bir bakış atıyor.
Şener Özmen çalışmalarına New Jersey’de devam ediyor.

Şener Özmen ile Kontrast Dergi 53. sayıda yapılan söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi paylaşın..