Mete ÇARKÇI | IŞİD, Kobani Savaşı ve Kobani Göçü (45. Sayı)

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. IŞİD Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede Şeriat’a dayalı bir devlet kurmak istiyor.

2011 sonlarında Muhammed Colani liderliğindeki Nusra Cephesi, El Kaide’nin Suriye kolu olarak kuruldu. 9 Nisan 2013’te Ebu Bekir Bağdadi’ye ait bir ses kaydında Nusra Cephesi’nin Irak İslam Devleti’nin müttefiki olduğu belirtildi. Aynı yıl, Bağdadi Nusra Cephesi ile Irak İslam Devleti’nin “Irak-Şam İslam Devleti” adı altında bir araya geldiğini açıkladı. 2013 Şubat’ında, El Kaide, Suriye’deki IŞİD’i tanımadığını ilan etti ve örgütün Suriye’yi terk etmesini istedi. El Kaide, Suriye’deki temsilcisinin Nusra Cephesi olduğunu açıkladı. Nusra Cephesi ve IŞİD arasında birçok cephede çatışmalar yaşandı. En sonuncusu ise IŞİD’in Nusra Cephesi’nin kontrolündeki Deyr Ez-Zor kentinde kontrolü sağlamasıyla son buldu.

IŞİD, Tel Abyad, (Şanlıurfa Akçakale karşısı) Carablus (Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısı) ve Rakka’yı kontrol altında tutuyor. Bu üçgenin ortasında Kobani var. IŞİD Kobani’yi de alırsa, bölgeler arasında kesintisiz bir irtibat kuracak. Bu bölgelere doğru ilerlemesi de lojistik olarak kolaylaşacak. Kobani’nin karşısında ise Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi var. IŞİD’in şehre saldırması sonucunda Türkiye’ye göç başlamış oldu. Suruç’un Yumurtalık köyünden güvenlik koridorunun oluşturulmasının ardından Türkiye’ye yüzbinlerce insan geçmiş oldu. Birçoğu ailesini bölgeye yerleştirdikten sonra savaşa geri döndü. Türkiye’ye geçen Kobanililer mülteci kamplarında, camilerde, okullarda, düğün salonlarında ve boş buldukları depolarda yaşamlarını zor şartlarda devam ettiriyorlar.

Şanlıurfa iline bağlı Suruç’ta yer alan Yumurtalık köyünden Türkiye’ye uzun bekleyişler sonrasında güvenlik
kontrolü altında giriş yapan Suriyeliler, kimlik tespiti ve sayım için sıra bekliyorlar.

Şanlıurfa iline bağlı Suruç’ta yer alan Yumurtalık köyünden Türkiye’ye uzun bekleyişler sonrasında güvenlik kontrolü altında giriş yapan Suriyeliler, araçlarla bölgenin farklı noktalarına hareket ediyor.

Şanlıurfa iline bağlı Suruç’ta yer alan Yumurtalık köyünden Türkiye’ye uzun bekleyişler sonrasında güvenlik kontrolü altında giriş yapan Suriye’lileri Türkiye’de bulunan akrabaları sınırda onları bekliyorlar.

Şanlıurfa iline bağlı Suruç’ta yer alan Yumurtalık köyünden Türkiye’ye uzun bekleyişler sonrasında güvenlik kontrolü altında giriş yapan Suriyeliler, sağlık kontrollerinden geçtikten sonra araçlarla bölgenin farklı noktalarına hareket ediyorlar.

Şanlıurfa iline bağlı Suruç’ta yer alan Yumurtalık köyünden Türkiye’ye uzun bekleyişler sonrasında güvenlik kontrolü altında giriş yapan Suriyeliler, araçlarla bölgede kurulan mülteci kampına götürülüyorlar.

Kobane’de devam eden Işid saldırıları yanında Türkiye sınırında Suruç ilçesine başlayan göç halen devam ediyor. AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) verilerine göre 170 bin kişiye ulaşan göçmen sayısının Birleşmiş Miletlerin tahminlerine göre önümüzdeki günlerde 400 bin kişiye ulaşması bekleniyor.
Sınırı geçebilen sığınmacılar kayıt altına alındıktan sonra bir kısmı Afad tarafından Mürşitpınar Sınır Kapısı’na 5km uzaklıkta oluşturulan kamplara, bir kısmı ise Suruç Belediyesi kontrolünde Suruç merkezinde oluşturulan kamplara götürülerek çadırlara yerleştiriliyor. Kamplar dışında ilçedeki düğün salonu, kültür merkezi gibi yapılarda da sığınmacıların barındırıldığı gözleniyor.
İlçe merkezindeki sığınmacıların ihtiyaçları büyük oranda Bdp, Suruç Belediyesi ve sivil vatandaşlar tarafından karşılanmanmaya çalışılıyor. Buna rağmen yetkililerin ifadelerine göre çocuklar için gıda malzemesine ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Mete ÇARKÇI
Grafiker ve Fotoğrafçı
www.metecarkci.com
www.agencelejournal.com

Kontrast Sayı 45, Ocak-Şubat 2015

Bizi paylaşın..