Lyle Ashton HARRIS | Portfolyo (51. Sayı)

1965 yılında Bronx, New York’da doğdu. Wesleyan University’de sanat okudu, California Institute of Arts’da yüksek lisansını tamamladı.

Çalışmaları fotoğraf, enstalasyon, performans gibi çeşitli farklı ortamlar içerir. Konu olarak sosyal ve kültürel dinamik içinde etnisite, arzu ve erkeksilik alanlarını araştırır. İyi bilinen pop kültürü ikonu kişileri çokça işlemiştir ve sıradan olanı sıradışı bir hale getirir.

2010 yılında “Çikolata Renkli” başlığı ile yayınlanan kitabında geçen on yıl içinde büyük format polaroid makine ile çektiği portreler yer almaktadır.

Çalışmaları pek çok uluslararası sergilemelerde yer almıştır. Halen New York Üniversitesinde Sanat ve Sanat Meslekleri Bölümünde Doçent olarak ders vermektedir.

Lyle Ashton Harris, Blow Up IV (Sevilla), 2006 [Sanatçının izniyle]
Blow up” serisi, yapıldığı yere özel, dut ağacından yapılma kozo kağıdına basılmış fotoğrafları da içeren karışık medya kolaj yerleştirmeleridir ve 2001 yılında Harris’in Roma’daki American Academy’de üstendiği bir dizidir. Blow Up IV, 2006 İspanya Seville’deki “Bienal de Arte Contemporeano de Sevilla” için yapılmış bir çalışmadır.

Merkezinde, tuhaf bir biçimde Manet’in 1863 yılında yapmış olduğu “Olympia” resmini andıran bir spor ayakkabı reklamının büyütülmüş görüntüsü yer alır. Çevresine de reklamın çağrıştırdığı gizli politik eğilimleri ortaya çıkarmayı amaçlayan birçok küçük buluntu fotoğraf, gazete kupürleri, kırmızı ve mavi asetat ve kendi fotoğraflarından detaylar dizilidir.

Gizli cinsel tercihler, ırkçılık ve güç dinamikleri çeşitli kültürel, tarihi ve medya görüntüleri ile bağlantılandırılmıştır. Böylece ortaya ırk ve erkek cinselliğinin tarihsel tasviri üzerine dinamik ve girift bir yorum çıkmıştır. Çalışma, Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y León koleksiyonunda yer almaktadır ve bu çalışmayı konu alan bir kitap da 2009 yılında Gregory R. Miller tarafından yayınlanmıştır.

Bizi paylaşın..