KONTRAST | Türkiye Fotoğraf Sanatında Yitirdiklerimiz (1923-2010) – Doğanay Sevindik (32. Sayı)

Bu sayımızı AFSAD’ın kuruluşunun 35. yılı nedeniyle AFSAD’a ayırdık. Böyle olunca Kitaplık köşemizde de 2012 yılında fotoğraf kitabı çıkaran AFSAD üyelerinin yayınlarını tanıtalım istedik.

Bu yıl, Mehmet Özer, Göz Görmez Bilinç Görür,Tarık Yurtgezer, Doğa Fotoğrafçısının Elkitabı, Doğanay Sevindik, Yitirdiklerimiz, Dora Günel de, Unvan-sız adlı fotoğraf kitaplarını ve kataloglarını yayınladılar.

Kapak tasarımını Nalan Yılmaz Sevindik, Grafik Tasarımını Mine Hoşgün Soylu’nun yaptığı 383 sayfa katalog Ümit Ofset tarafından basılmıştır. Katalogda ülkemiz fotoğraf sanatına katkıda bulunan ve şu an aramızda bulunmayan 171 kişi yer almaktadır. Para ile satışa sunulmayan katalog, 954 kişi veya kurumun maddi destekleri ile yayına hazırlanmıştır.

Doğanay Sevindik, yitirdiğimiz 171 kişinin iki fotoğrafı ve özgeçmişlerinin yer aldığı on yıllık çalışmanın öyküsünü anlatmaya ‘Hayal kurmasını bilene zaman daima saygı gösterir.’ sözü ile başlıyor.

Projenin, 2000 yılı Mayıs ayında Kayseri’de yapılan Türkiye Fotoğraf Dernekleri Birliği (TFDB) toplantısında tüm derneklerin oy birliği ile “- Kampanya benim sorumluluğumda yürütülecek… – Dernek temsilcileri vefat eden üyelerinin özgeçmişlerini ve fotoğraflarını bana iletecek…” şeklinde kabul gördüğünü belirtiyor.

Katalogda kimlere yer verildiğini konusunda ise “… Katalogda kimlerin yer alacağı en önemli konuydu… ilk günden beri bazı fotoğrafçılarla uzlaşamadım… Bu katalog fotoğraf yaşı 1-70 olan fotoğrafçı dostların anısına yapıldı. Bir derleme eseri olup, yayımlanmış en kapsamlı yayındır… Cumhuriyet dönemi öncesi fotoğrafçılar, gazeteciler, savaş muhabirleri, stüdyo fotoğrafçıları ile Cumhuriyet dönemi sonrası fotoğrafçılar… 171 kişi yer aldı…” demektedir.

Hazırlık aşamasında bilgiye erişme konusunda yaşadığı sıkıntıların ardından mutluluğunu şu sözlerle ifade ediyor: “…Fotoğraf sanatı adına ülkemizde bir ‘İLK’i gerçekleştirmenin mutluluğunu ve sevincini yaşıyorum…”

Bir başvuru ve başucu kataloğu. Keyifli okumalar.

Fotoğraflar: Şinasi BARUTÇU


Kontrast Sayı 32, Kasım-Aralık 2012

Bizi paylaşın..