KONTRAST 55-56-57 İNTERAKTİF PROJE ÇAĞRISI

Sanat bir taraftan bize mükemmel işçiliği, kusursuz insanlığı, kahramanları, hatasız yerleştirme ile birlikte geometriyi, ton uyumunu, dengeyi eşsiz ve biricik olanı gösterirken, bir yandan da insan eli değdiği için tesadüfi ve sezgisel olana, minik kazalara, yarattığımız medeniyette bizi kusursuz olmak zorunluluğundan koruyan sıradanlığa götürür. Bir yanımız o mükemmelliği arzularken diğer yanımız aslında ulaşmayacağımızı bildiğimiz kusursuzluk yerine yaşanmışlık izlerini, minik hataları, yaşama belirtilerinin en sade ve en bildik anlatımını ister. Böylelikle sanatın bize sunduğu o geniş yelpazede, ihtiyacımız olan şeylerden etkilenerek, devinir dururuz…

Kurduğumuz yaşam alanlarının çeşitli katmanları var. Evin içinde özel bir mekan yaratmak, herkesin yaptıklarının benzerlerini yapmak için bile olsa belli kişilerden başkasının girmesine izin vermemek, kişisel yaşam alanı kurmanın en içsel olanı. Sonrasında, iş yerimizde, sokakta, kamusal alanda ya da başkaları ile beraber kurduğumuz herhangi bir ortak alanda sessizce uyduğumuz kurallar, kodlar, davranış kalıpları var.

Kim olursak olalım günlük hayatımızın büyük bir çoğunluğunu benzer şekilde geçiriyor ve temel ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Yemek, uyumak, işe/okula gitmek, bir düzen tutturmak, evin dizaynı, oturma odaları, yatak odaları, banyo ve tuvaletler ve tabii ki mutfaklar. Dışarda olan ise başkaları ile birlikte yaşamak zorunda olduğumuz işimiz ve toplumsal yaşantımız… Kurduğumuz bu mekanları eşyalarla dolduruyoruz, bunların üzerinde bıraktığımız izler yaşanmışlık gösteriyor ve bize dair bilgileri içeriyor. Düzen kadar düzensizlik de bir yerde canlılık belirtisi oluyor. Buruşmuş yatak örtüsü, kafa izi olan yastık, yarısı yenmiş yemek, masa üstünde kırıntılar, yerlere dökülmüş ıvır zıvır ve gündelik kıyafetlerimiz…

Önümüzdeki üç sayıda günlük hayatımızın üç alanına bakmayı planladık. Evin içinde özel alan, dışarıda şehir veya kırsal alan ve bu mekanların şiirsel anlatımı.

55 Öylesine, sıradan…
56 Olağanüstü…
57 Şehirden uzak…

Her sayıda olduğu gibi bu sayılarımızda da okuyucu ve takipçilerimizin interaktif projelerimize katılımını bekliyoruz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Bizi paylaşın..