Kürşat Bayhan | Gülser Günaydın – Bunlar da var (54. Sayı)

Kürşat Bayhan

Fotoğrafçı Kürşat Bayhan’ın çalışmaları Irak, Afganistan, Libya, Sudan, Suriye, Mısır, gibi çatışma bölgelerine odaklanır. 2014’te bol ödüllü “Away From Home” adlı kitabı yayımlanır. Bu kitap İstanbul’daki göç olgusunu ele alır. Aynı yıl, Japonya, Photocity Sagamihara’dan Grand Asian Photographer Ödülü’nü alır.

Göç ile ilgili farklı çalışmaları olan Bayhan’ın “Su Şişeleri” adlı çalışması çok etkileyicidir. Bu çalışmayı Yezidilerin zorlu yolculukları sırasında oluşturur.

Çalışmanın metninden alıntıda şöyle der: “İnsanlar panik içinde doğdukları toprakları bırakarak Şengal Dağı’na kaçıyordu. Kadın erkek, çoluk çocuk, yaşlı genç herkes 40 derece sıcaklıkta yollardaydı… Ve bu yolculukta yanlarında tek bir şey vardı; bir litrelik su şişeleri. Ne ekmek, ne başka bir yiyecek! Su hem daha hayati bir nimetti hem de türbelerini nehir ve dere kenarlarına yapan Yezidiler için kutsaldı. Ayrıca şişelere, sıcaktan korumak ve kolayca taşıyabilmek için perde, nevresim, havlu, çuval ve çorap parçalarından allı güllü kılıflar dikmişlerdi.”

Bayhan 14 şişeyi İstanbul’a getirip fotoğraflar.

Bizi paylaşın..