Erik KESSELS | Söyleşi (51. Sayı)

Erik Kessels

Kontrast Dergi olarak Erik Kessels ile yapmış olduğumuz 2016 tarihli söyleşi:

-Bugünün sanat ortamını eski ile kıyasladığınızda fotoğrafın kullanımı ile ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Fotoğraf bir yerde geleneksel bir ortam sayılır. 70’li yıllarda Andy Warhol tarafından kullanıldı, Robert Rauschenberg resimlerinde kullandı. Siyah beyaz yahut renkli olsun, pek çok sanatçı fotoğraf ile deneysel çalışmalar yaptı. Fotoğrafçıların kendisi bile fotoğrafı bir ortam olarak kullandılar.

– Kavramsal olarak fotoğrafın kendi başına temsil ettikleri, çoğaltılabilir olması ve  fotoğraf kültürü hakkındaki görüşleriniz?

Günümüzde fotoğrafın bir gücü var. Herkes telefon taşıyor. Foto habercilik var. Örneğin Mısır’da, devrim sırasında, orada bir çok kişi vardı ve hepsi dünyaya fotoğraflar yolladı.  İnsanlar her şeyi duyurabilir. Bu fotoğrafın gücüdür. Fakat sürekli üzerimizde kamera bulunduğundan hata da yapabiliriz. Bu bir sorun değildir. Fotoğraf kültüründe kültürü yaratan budur. İnsanlar dünyanın her yerinde internet üzerinden  giysilerini, yedikleri yiyecekleri fotoğraflayabilir, birbirini taklit eder. Fotoğraf kültüründe şu anda büyük bir patlama oluyor.

– Bulduğunuz fotoğraflar ile ilgili sorun yaşıyor musunuz?

Açık pazardan bulunan fotoğrafların sahipleri genellikle bu dünyadan göçmüş oluyor, yoksa fotoğraflar orada olmazdı. Diğer yandan internetten bulduğum görüntüleri kullanırken bunları hiç bir zaman ticari amaçla kullanmıyorum, yalnızca sanatsal amaçlı ve bir çalışmanın bir parçası olarak kullanıyorum, tek başına kullanmıyorum. Şu anda çok sayıda sanatçı böyle yapıyor. Copyright sorunu yok.

-Bize son dönem işlerinizden bahseder misiniz?

İki tane daha kişisel projem var. Bunlardan biri babamın arabası ile ilgili, adı “Bitmemiş Baba”. Bu çok kişisel bir çalışma. Babam bir araba yapıyordu fakat kalp krizi geçirince bitiremedi çünkü ne yürüyebiliyor ne de konuşabiliyordu. Ben de arabanın çektiğim fotoğraflarını ve kimi aile fotoğraflarını araba ile birlikte sergiledim. Geçen yıl tamamlanan bu proje şu anda sürekli hareket halinde. (ÇN: Bu çalışma ile Kessels, Deutsche Börse ödülüne aday gösterildi. İlgili bir link: https://www.theguardian.com/artanddesign/2016/apr/15/erik-kessels-unfinished-father-deutsche-borse-photography-prize) Önemli olan bir fikrinizin olmasıdır, çok basit fotoğraflarla bile bir hikaye anlatabilirsiniz. Diğer projem ise bu yaz Polonya’da kız kardeşim ile ilgili olacak.

1966 Almanya doğumlu Erik Kessels, sanat işlerinin yanında halen Amsterdam’da yerleşik KesselsKramer isimli reklam ajansında fotoğraf küratörü ve tasarımcı olarak çalışmaktadır.

Erik Kessels’in işleri ile ilgili detaylı bir yazıya  ve portfolyosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi paylaşın..