Annette MESSAGER | Portfolyo (51. Sayı)

30 Kasım 1943 Berck-sur-Mer, Fransa doğumlu Messager, Avrupa’da çalışan önemli çağdaş sanatçılardandır. Enstalasyonlarında fotoğraflar, baskılar, çizimler ve çeşitli materyaller kullanmıştır. 2005 yılında Venedik Bienali’ndeki Fransız Pavyonu çalışması ile Altın Aslan ödülüne layık bulunmuştur.

Messager, şu anda kendi çektiği fotoğra arı kullansa da ilk eserlerinde “Gözleri Çizilmiş Çocuklar-Albüm No: 3”te (Les enfants aux yeux rayés, 1972, jelatin-gümüş baskı, her biri 14 x 191/2” Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris)’deki gibi buluntu fotoğraflarla çalışıyordu.

Messager, kariyerinin başında iki farklı karakter yaratır; biri “Annette Messager Collectionneuse” (Annette Messager, kolektör-toplayıcı) ve “Annette Messager Artiste” (Annette Messager, artist-sanatçı). Toplayıcı olarak Messager, 56 albüm-koleksiyon serisi üretti. Her çalışma farklı temaya odaklandı, genelde de kadının toplumdaki rolü üstüne. Bu koleksiyonların bazılarında “Gözleri Çizilmiş Çocuklar-Albüm No: 3”de olduğu gibi tartışmalı şiddet ve öfke örgüleri vardır.

Sanatçı kullandığı malzemeler ile kurmaca kavramını araştırır, kişisel ve toplumsal kimlik arasında diyalog kurmaya çalışır ve toplumdaki normallik, ahlak ve kadının rolünü işler.

Bizi paylaşın..