AES+F | Portfolyo: Liminal Space Allegory (52. Sayı)

1987 yılında AES olarak çalışmaya başlayan grup, Vladimir Fridkes’in katılımıyla 1995 yılında adını AES+F olarak değiştirmiştir. Dünya çapında ilk tanınmaları 2007 yılındaki 52. Venedik Bienalinde Rus Pavyonundaki “Last Riot (Son İsyan)” başlıklı büyük ölçekte çok kanallı video yerleştirmeleri ile olmuştur. Bu serinin ikinci işi 2009 yılında Venedik’te “The Feast of Trimalchio (Trimalchio’nun Şöleni)” başlığı ile izleyiciye sunulmuş, üçüncüsü olan “Allegorie Sacra (Kutsal Alegori)” ise 2011 yılında 4. Moskova Bienali’nde izlenmiştir. 2012 yılında “Liminal Space Allegory” başlığı altında birleşen bu üç çalışma, dünya üzerinde pek çok önemli noktada sergilenmiştir.

Önemli ödüller alan bu grup, çalışmalarında 57 dijital film ve fotoğrafın yanısıra heykel, resim, çizim ve mimari gibi unsurları da kullanır. Bu alanların arasındaki karmaşık ve şiirsel iletişim ve sanat tarihinin derinliklerine dalan ekip, küresel olarak güncel kültürün değerlerini, bozukluklarını ve çelişkilerini araştırmayı hedefler.

Çalışmaları yine en önemli çağdaş eserlerin izlenebildiği bienal ve festivallerde yer alan AES+F’nin, 2007 yılında 10. İstanbul Bienali’nde ve 2016 yılında İFSAK 24. İstanbul Fotoğraf Günleri’nde İstanbul’a da yolları düşmüştür. Birçok müzede 100 civarında kişisel sergileri açılmış olup, işleri koleksiyonlarda da yer almaktadır.

ARZAMASOVA, TATIANA:

1955 tarihinde doğmuş, 1978 yılında Moskova Mimari Enstitüsü’nden mezun olmuş, Moskova’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Kavramsal Mimarlık üzerinde çalışıyor. OISTT ve UNESCO’nun ortaklaşa açtığı “Geleceğin Tiyatrosu” yarışmasının büyük ödülünü kazanmış, Londra, Paris ve Venedik’te çalışmaları sergilenmiştir.

EVZOVICH, LEV:

1958 tarihinde doğmuş, 1982 yılında Moskova Mimari Enstitüsü’nden mezun olmuş, Moskova’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Kavramsal Mimarlık üzerinde çalışmaktadır. OISTT’nin düzenlediği “Dört Tiyatro” yarışmasında birinci olmuştur. Kavramsal Mimari üzerine yaptığı çalışmalar Milano, Frankfurt ve Paris’te sergilenmiştir. 6 adet animasyon filminde ve “Sunset” adlı filmde Sanat Yönetmenliği yapmıştır.

SVYATSKY, EVGENY:

1957 tarihinde doğmuş, 1980 yılında Moskova Baskı Sanatları Üniversitesi’nin Kitap Grafik Sanatları Bölümü’nden mezun olmuştur. Moskova’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Kitap ve reklam tasarımı, poster ve grafik tasarım konularında çalışmıştır. Konusunda uluslararası yarışmalara ve sergilere katılmış, Moskova’da basımevlerinde yaratıcı yönetmen olarak görev almıştır.

FRIDKES, VLADIMIR:

1956 yılında Moskova’da doğmuş olup halen orada yaşamakta ve çalışmaktadır. Moda fotoğrafçısı olarak çalışmaktadır. Fotoğrafları; VOGUE, Harper’s Bazaar, ELLE, Marie Claire, Cosmopolitan, Sunday Times Style gibi dergilerde yayımlanmıştır.

Bizi paylaşın..