Aylin KIZIL | Portfolyo (54. Sayı)

1987 Diyarbakır doğumlu. Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. 2011 yılında fotoğraf çekmeye başladı. 2012 yılında NarPhotos Fotoğraf Ajansı’na katıldı. Diyarbakır’da yaşıyor ve belgesel fotoğraf alanında çalışmalar yapıyor.

Fotoğraf çekmeye 2011 yılında başladım. 2012 yılından bu yana NarPhotos kolektifindeyim. Fotoğraf anlamanın/anlamlandırmanın ve ifade etmenin yöntemi oldu benim için. Mevsimlik Kürt işçilerinin, batıda çalışmak üzere gittikleri şehirlerde uğradıkları ayrımcılık ve şiddet haberlerinin sıklaştığı bir dönemde ‘Mevsimlik Göç’ portrelerini çekmeye karar verdim. Her yıl hayatlarını idame etmek için gerekli olan parayı evlerinden çok uzakta ve zor şartlarda çalışarak kazanan insanlara yönelik bu haberler, aslında yaşanan şiddetin sadece bir yönü.

Tren yolculuğu öncesi garda tanıştığım ailelerle gidecekleri şehirler, kalacakları yerler ve işleri üzerine sohbet ettik. Fotoğrafları neden çektiğimi anlattıktan sonra müsaade eden aileleri eşyaları ile fotoğrafladım. Çalışmalarımı yaparken karşılıklı güven ilişkisi kurabilmeyi çok önemsiyorum ve bu minvalde ne yapmaya çalıştığımı net olarak anlatmaya özen gösteriyorum.

Gelişen teknoloji ile görüntülerin hayatımızdaki akışı artık çok hızlı. Yaşanan felaketlere dikkat çekmek adına üretilen görseller maalesef zaman zaman şiddet pornografisine dönüşüyor. Burada fotoğrafçının büyük sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Hissettirmenin, harekete geçirmenin yolu yeni vahşet fotoğrafları üretmek olmamalı. Haberdar olma kanallarımız bu kadar gelişmişken fotoğrafın izleyicide tepki verme gücüne sahip olduğuna inancım giderek azalsa da, fotoğrafın kendisi bir belge ve bizler ‘doğru’ belgeler üretme sorumluluğu taşıyoruz.

Fotoğraflar yayınlandıkları andan itibaren fotoğrafçıdan bağımsız bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta hangi fotoğrafın daha fazla temsil etme becerisi olduğu daha önceden bilinmeyeceği gibi bu durum bir fotoğrafçıyı diğerinden daha sorumlu kılmaz, bu sorumluluk hepimizin diye düşünüyorum.

Kontrast Sayı 54, Yaz 2019

Bizi paylaşın..