Victor SCHRAGER | Portfolyo (52. Sayı)

1950 yılında Amerika’nın Maryland eyaletinde doğup New York’da büyüyen sanatçı, 1972 yılında Harvard Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1975 yılında Florida Devlet Üniversitesinde Yüksek Lisansını tamamlamıştır. New York’daki Light Gallery’de ilk işini alan sanatçının fotoğrafa ilgisi giderek artmış, 70’li yılların sonuna kadar ölüdoğa, kolaj, görüntü ve metin kombinasyonları ile çalışmış, 1980 yılında National Endowment for the Arts ödülüne
layık görülmüş, 1993 yılında da Guggenheim Fellowship bursunu almıştır. Çalışmaları önemli galeri ve müzelerde sergilenmiş, pek çok büyük müzenin koleksiyonuna alınmıştır.

Çalışmaları, farklı düzlemlerde yerleşmiş keskin kenarlı parlak renklerden oluşan soyut görüntülerdir. Her türde görsel, yazılı, tarihi ve bilimsel bilginin, bizi ne şekilde etkilediğini araştırmak için yaptığı işlerde kullandığı malzemenin içinde resimler, haritalar, dergilerdeki resimler, eski kitap sayfaları ve fotoğraf baskıları yer alır. Güncel kültürün hızla artan bilgi yüklemesini inceleyen işlerinde, kendine mal etme ve montaj tekniklerini başarıyla kullanan Schrager halen New York’ta yaşamakta ve çalışmaktadır.

Victor Schrager ile Kontrast Dergi 52.sayıda yapılan söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi paylaşın..