Tahir ÖZGÜR | Bizden Biri (19. Sayı)

“Ben dünyayı değiştirmek için fotoğraf çekiyorum. Çektiğim fotoğraflar ile inandığım, özlediğim, istediğim dünyayı getirmeye çalışıyorum. Ben dünyayı değiştirmek istiyorum ama bu kimin umrunda. Hiç önemli değil. Ben kendi sorumluluğumu yerine getiriyorum. Çektiğim fotoğraflardan bir tek kare bile bir fayda sağlamışsa ne mutlu bana.”

Tahir Özgür
Çan’ın, Ezan’ın ve Hazzan’ın birbirine karıştığı, Her ırktan insanın birlikte elele büyüdüğü, bu ülkenin ve dünyanın son zamanlarda çok ama çok özlediği dostluğun ve barışın asırlar boyu egemen olduğu Hatay’da doğdu. Gazeteci ve televizyoncu ama o kendine “Fotoğraf Çeker” diyor. Ulusal ve uluslararası, PSA ve FİAP Altın Madalya dahil bir çok ödül sahibi.
Fotoğrafı bir proje kapsamında çekiyor. Sarıkeçililer, Heyamola, Rakım Eksi 750 – Maden Emekçileri, Suça İtilmiş Çocuklar gibi uzun soluklu fotoğraf projeleri yapıyor. 2009 yılı Hahnemuhle Dünya Fotoğraf Yarışması’nda, Karadeniz’in dağ köylerinde çektiği fotoğraf ilk 12 arasına girdi ve Hannemuhle Koleksiyonu’na kabul edildi. Bu fotoğraf, 2010 yılında dünyanın sanat başkentlerinde sergilenirken, Photokina 2010 açılışında sergide yer alacak.

Kontrast Sayı 19, Eylül-Ekim 2010

Bizi paylaşın..