Sebastien LIFSHITZ | Aşkların Bir Haritası (51. Sayı)

Sébastien Lifshitz, Fransız senarist ve yönetmen, eskici pazarlarını dolaşıp sahipsiz, eski aile albümlerini ve yıllar öncesinden kalmış fotoğrafları topluyor.

Sanatçı, aşk temalı fotoğrafların peşindedir, ama özellikle de eş cinseller arasındaki aşkın fotoğraflarının. Homoseksüel ilişkilere tanık olan fotoğraflar,

homoseksüel insanların da, heteroseksüeller gibi günlük yaşamları olduğunu yansıtırken, homoseksüel cinsel tercihleri bir hastalık gibi görmeye çalışan insanlara da bir reddiye niteliğinde. “The Invisibles: Vintage Portraits of Love and Pride” (Görünmezler: Aşk ve Gururun Eski Portreleri) adlı koleksiyonunda tüm dünyada eş cinselliğin bugünküne göre çok daha büyük bir tabu olduğu, eş cinsellerin kimliklerini ve yaşamlarını hayatları pahasına saklamak zorunda kaldığı dönemlerden etkileyici fotoğraflar var.

Sanatçı bu durumu şöyle anlatıyor: “Onlar için aşklarının bir hatırasını tutmayı istemek, birilerinin kendilerini onaylamamasından veya ‘başkaları ne der?’ düşüncesinden çok daha güçlüydü.”

Alper GÜLDEMET

Kontrast Sayı 51, Güz 2016

Bizi paylaşın..