Boris MIKHAILOV | Bitmeyen Yeniden Yorumlar (52. Sayı)

Ukrayna, 1938

En Dikkate Değer Çalışması
• Case History

Stil
• Sahnelenmiş Belgesel

Ayrıca Bkz.
• İkonography

Boris Mikhailov, eski Sovyetler Birliği’nden çıkan en önemli fotoğrafçılardan biri olarak kabul ediliyor.
Mühendislik eğitimi alan Boris, eşini nü olarak çektiği fotoğrafları KGB tarafından bulunup işini kaybettikten sonra kendisini tamamen fotoğrafa verir.

Yaşamın içinden çekip çıkardığı fotoğraflarında sizi rahatsız eden, sorgulatan, dramatik etkisi kuvvetli öğelerin yanında, kendine has kurguladığı fotoğraflarda her zaman bir sempatik yön vardır; bu da fotoğrafların sizi kucaklamasına sebep olur. Bu yüzden de bu eserlere ne tam belgesel ne de tam kurgusal diyebiliriz.

Sanatçının en ünlü serisi, 1997’de çekmeye başladığı “Case History” (Olaylar Tarihi) dir. Kapitalizmin Sovyet Rusyasında etkisini göstermeye başladıktan sonra artan “evsiz” lerle ilgili çalışması 400’den fazla fotoğraftan oluşur. İç gıcıklayıcı ve spontane gözüken sahneler aslında Mikhailov’un akıllıca yönettiği ve modellerinden sanat tarihi ve Hristiyan ikonografisinden sahneleri canlandırmasını istediği fotoğraflardır, (pieta gibi…).

Eleştirmen Anne von der Heiden de serideki yaralı bedenlerin dini çağrışımları olduğunu özellikle belirtir.
Ayrıca sanatçı serisinde fotoğraflarına isim vermeyerek, izleyicinin dikkatini dağıtmadan direk fotoğrafın içine girmesini ve kendi yorumlarını geliştirmesini de sağlamıştır.

Alper GÜLDEMET

Bizi paylaşın..