Özlem DAĞ | Larry BURROWS (21. Sayı)

Larry Burrows (1926-1971)
“Şefkatli Fotoğrafçı”

Larry Burrows, 1926 yılında Londra’da doğdu. 16 yaşında okulu bıraktı ve Life dergisinin Londra bürosunda, fotoğraf baskı işinde çalışmaya başladı. Bazı kaynaklar, bu işi yaparken Burrows’un, Robert Capa’nın D-Day negatiflerini kazara, kurutma kabininde erittiğini yazmaktadır.

Burrows daha sonraları kariyerine bir fotoğrafçı olarak devam etti. Suez’den Lübnan’a, Kıbrıs’tan Kongo’ya kadar birçok savaşın içinde fotomuhabir olarak yer aldı. Ama ona ün getiren fotoğraflarını Vietnam Savaşı sırasında çekti. 1962’den öldüğü 1971 yılına kadar Vietnam Savaşı’nı fotoğrafladı.

En ünlü koleksiyonlarından biri olan “Yankee Papa 13 ile Bir Gezi” adlı koleksiyonu, 16 Nisan 1965 yılında ilk kez Life dergisinde yayımlandı. Bu koleksiyon gerçekten inanılmazdı; çünkü savaşın tam ortasında yaşayan Larry Burrows, Amerika’nın (ve öncesinde Fransa’nın) savaş deneyimlerine dayanan, metafor nitelikli 22 fotoğraf karesini bir araya getirmişti.

Burrows aynı zamanda bir fotoğraf makinesini, savaş helikopterindeki ağır makineli silahların gövdelerine bağlayarak, helikoptere ve fotoğraf nesnesine odaklanmayı sağlamıştır.

Burrows, fotoğrafçı arkadaşları Henri Huet, Kent Potter ve Keisaburo Shimamatu ile birlikte, helikopterleri Laos üzerinde vurularak düşürüldüğünde hayatını kaybetti.

Burrows’un ölümünden sonra Life dergisinin editörü Ralph Graves, “Benim için dünyadaki diğer fotoğrafçılar arasında Larry Burrows, en cesur ve en tutkulu savaş fotoğrafçısıydı.” demiştir.

2002 yılında Burrows öldükten sonra yayımlanan kitabı Vietnam, Prix Nadar Ödülü’nü aldı.

Kontrast Sayı 21, Ocak-Şubat 2011

Özlem DAĞ

Bizi paylaşın..