Ozan SAĞDIÇ | Portfolyo – Ankara Başkentimizdir (37. Sayı)

Ben 1960 yılı başlarında İstanbul’dan Ankara’ya göç etmiş bir foto muhabiriydim. Çalıştığım basın kuruluşu Hayat ve daha sonra Ses dergilerini çıkaran kuruluştu. Daha ilk günden benim için taze olan bu kenti, sokak sokak keşfetmeye adamıştım kendimi. Bir yandan dergi için fotoğraflar çekerken bir yandan da kendi arşivimi geliştirme kaygısını taşıyarak çalıştım.

Birikimim bir noktaya ulaşınca, başkentimizin bir prestij kitabı gereksinimi olduğunu düşündüm. Bir yandan da eski dokümanları ve posta kartlarını toplamaya başladım. O zamanlar beş-on liraya bile temin edilebilen kartlardan epey bir miktar topladım. Giderek bu konuda hatırı sayılır bir koleksiyonun sahibi oldum. Öyle ki, antikacılar ve efemera satıcıları benim bu merakıma bir anlam veremiyorlardı o günlerde. Oysa benim belli bir amacım vardı: Yayın yapmak.

Prestij kitabı düşüncemi bir zamanlar Ankara Valisi olan Sayın Saffet Arıkan Bedük’e açtım. Kendisiyle Emniyet Genel Müdürlüğü zamanından beri tanışırdım. Teklifimi ilgiyle karşıladı. İsteği üzerine, altı sayfalık bir rapor, program ve içerik taslağı hazırladım. Her şeyiyle benim hazırlayacağım prestij kitabının bürokratik organizasyonunu, Vali bir bürokrata, zamanın Tanıtma Genel Müdürü’ne emanet etti. Ancak o sayın genel müdür, işin ruhunu kavrayamadığı için, (hadi açıkça ifade edelim, işine öyle geldiği için) bu işi kendisine verilmiş bir görev saydı. Toplama fotoğraflarla ve acele derlenmiş derme çatma metinlerle, Ankara’ya yakışmayacak bir kitap ortaya çıkarıldı.

Bu kez, elimdeki eski fotoğrafları ve kartları kullanarak “Bir Zamanlar Ankara” isimli prestij kitabını hazırladım. Anlayışlı bir belediye idaresi döneminde bu gerçekleşti. Çok da beğenildi. Halen temel kaynaklardan biri sayılıyor. Ancak daha sonraki bir dönemde kitap, sayfa sayfa kopyalanarak idare tarafından korsanı basıldı. Bir vatandaş da sayfalardaki fotoğrafları kaydetmiş, metinlerde değişiklik yapma gereğini dahi duymadan kullanmış, kaynak göstermeden hazırlop bir belgesel(!) film hazırlamış. Ne diyelim, hayırlısı…

Ankara sevdam ve arşivimi güçlendirme gayretim halen sürmekte. Bakalım nereye kadar…

Kontrast Sayı 37, Eylül-Ekim 2013

Bizi paylaşın..