Cindy SHERMAN | İsimsiz (52. Sayı)

19 Ocak 1954, New Jersey doğumludur. Sosyal eleştiri yapan bir kavramsal sanat fotoğrafçısı ve film yönetmenidir. New York Eyalet Üniversitesi’nde sanat okumuştur. Mezun olduktan sonra süper-realist tablolar çalışmış, daha sonra fotoğrafa yönelmiştir.

Kılık değiştirme ve makyaj kullanarak, erkeklerin kadını nasıl gördüğünü yansıtan pek çok otoportre çalışmıştır. Bu yöntemi kullanarak alışılagelmiş kadın kimliklerini araştırmış ve eleştirmiştir. Böylece kitle iletişim araçlarının kimlik ve kişiliklerimizin üzerindeki baştan çıkartıcı ve baskıcı etkisini sorgulamıştır. Kolayca tanıyabileceğimiz; Holywood’daki fantezi kişilikler, moda, reklam figürleri ve komşu kızı kişiliklerini fotoğraflamıştır.

1977 yılında New York’a yerleşen sanatçı, kadınlara verilen klişe rolleri sorgulayan çalışması “Untitled Film Stills” (İsimsiz Film Kareleri) serisi ile ilk kez adını duyurmuştur. Bu serisi büyük şehre gelen kırsal kesim kızının zaman içinde büyük şehrin cazibesine kapılarak yaşadığı değişimi anlatır. Bu seri daha sonra, 1995 yılında (New York Modern Sanatlar Müzesi) tarafından bir milyon doların üzerinde bir fiyattan satın alınmış, böylece Sherman’ın sanat dünyasındaki yeri de tartışmasız hale gelmiştir.

Son dönem çalışmalarında daha grotesk konular işleyen Sherman, fotoğrafı bir kavramsal sanat malzemesi olarak kullanmaktadır.

Bizi paylaşın..