Mike MANDEL | Portfolyo – Evidence (51. Sayı)

Mike Mandel

Mike Mandel, 70’lerden beri fotoğrafla derinden meşgul olmuş; 70’ler ve 80’lerin başında buluntu fotoğraf ve film kullanan kameralarla, fotoğraf imajlarının içsel belirsizliğini ortaya çıkaran, kitap ve sergiler için hayli kavramsal çalışmalar yapmıştır.

Bu projelerden biri olan ve Larry Sultan’la beraber oluşturduğu Evidence (1977), resmi makamların (idari, askeri, bilimsel ve polis) arşivlerindeki buluntu fotoğraflarla oluşturulmuştur.

1950 yılında doğan sanatçı, 1968 yılında California State University’den mezun olmuş,1973 yılında San Francisco Art Institute’de Fotoğraf üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır ve şu anda Boston ‘daki Tufts Üniversitesindeki Güzel Sanatlar Müzesi okulunda eğitim vermektedir. Hayatını eğitimci ve sanatçı olarak kazanmaktadır. Harvard’da da ziyaretçi eğitmen olarak ders vermektedir.  En iyi bilinen çalışmaları arasında Larry Sultan ile birlikte yaptıkları çalışmaların yanısıra, tanınmış fotoğrafçıları beyzbol oyuncuları şeklinde fotoğrafladığı kartları bulunur. Kartların arka yüzünde fotoğrafçılar ile ilgili bilgiler yer alır ve onlu desteler halinde satılmaktadır. 2017 yılında San Francisco Modern Sanatlar Müzesinde restrospektif bir sergisi yer alacaktır.

Mike Mandel’in söyleşisine buradan ulaşılabilir.

Bizi paylaşın..