KONTRAST | Fotoğraf Ajansları (42. Sayı)

Kontrast dergisinin 42. Sayısında dosya konumuzu ‘Fotoğraf Ajansları’ olarak belirledik. Genel Yayın Yönetmenimiz Kamuran Feyzioğlu ve köşelerimizden birinin yazarı olan Özcan Yurdalan’ın, “Bir İsyanı Fotoğraflamak” isimli yeni kitabının imza günündeki sohbetleri, bu süreçteki yol haritamız oldu. Yurdalan’ın yol boyunca bize destek vermesi, bizi doğru isimlerle buluşturması, dosya konumuzun bütün bağlamlarda işlenmesini sağladı, teşekkür ederiz.

Türkiye’deki ajansları araştırmaya başladığımızda, ilk başvurduğumuz isimlerden biride Abdurrahman Antakyalı idi. Eylül ayında detaylı bilgilerine ulaşacağımız Depo Ajansın Başkanı Abdurrahman Antakyalı, bizimle engin bilgilerini paylaştığı keyifli sohbetimizde, desteğini de hiç esirgemedi. Nar Photos’tan Mehmet Kaçmaz, Le Journal’dan Emin Özmen, Koda’dan Tuncay Dersinlioğlu yoğun dönemlerinde bizi kırmayarak yazılarıyla eşlik ettiler.

Uluslararası ajanslardan Sipa ve Epa dosya konumuzun olmazsa olmazlarındandı. Ve Sipa adına Coşkun Aral, Epa adına Tolga Bozoğlu yazılarıyla bize destek oldular. Yurt dışında bu işler nasıl yürüyor diye baktığımızda, Panos Pictures’dan G.M.B. Akash bize gayet sıcak bir üslupla dönüş yaptı. Magnum efsanevi fotoğraf ajansına ulaşmak için zamanımız kısıtlıydı. Ve bu kısıtlı sürede bize ses verebilen Stuart Franklin kısa röportajıyla sayımızda yerini aldı. Araştırmalarımız doğrultusunda akademik anlamda Magnum’u tez konusu olarak işlemiş, Ege Üniversitesi Araştırma Görevlisi Aslı Erciyeş Tosun’a ulaştık. Kendisi bize tadı damağınızda kalacak bir yazısıyla efsanevi fotoğraf ajansı Magnum’u anlattı.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Grafik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Zuhal Özel’den konuyla ilgili bir yazı istedik. Özel, bu sayımız için, fotoğraf ajanslarının doğuşu ve gelişiminden bahsettiği, kişisel arşivlerimizde bulundurmak isteyeceğimiz türden bir makale kaleme aldı.

Dosya konumuz fotoğraf ajansları olunca, ajans çatısı altında olmayan bir bakış açısını da, freelance bir fotoğrafçıdan duymamız gerekir diye düşündük. Ve Ami Vitale görüşleriyle dosya konumuza bu anlamda katkıda bulundu.

Konuyu araştırma kararı verirken, kendimizi koca bir okyanusun içinde bulacağımızın farkında değildik. Alanında değerli birçok isme ulaştıkça konunun kapsamı da büyüdü. Bu dergiye sığmayan, değinemediğimiz konular, ulaşamadığımız insanlar mutlaka vardır. Affınızı diliyor, sözü erbaplarına bırakıyoruz.

 

Hazırlayanlar: Burcu VARDAR, Gökhan ÜNLÜ, Zeynep HAMURDAN

Kontrast Sayı 42, Temmuz-Ağustos 2014

Bizi paylaşın..