Anita ANTI | Portfolyo (48. Sayı)

Çalışmalarımın bazen bir fikri bir teması varken bazen de olmuyor. Mesajımı basit ve net vermeye çalışıyorum ki herkes anlasın. Yaratıcılık çok rastgele gelişen bir süreç. Bu konuda kurallarım, şemalarım veya modelim yok.
İçten gelen bir şey. Bazen bir fikrim oluyor ve buna uygun bir yer ve model bulmaya çalışıyorum. Bazen birini veya bir şeyi güzel buluyorum ve onu sanatımda kullanıyorum. Bu sadece ‘ne seversem onu yapıyorum’ olarak algılanmamalı. Bu benim nazik ve romantik tarafım. Sergilemeye çalıştığım, sadece güzel bir görsel veya fotoğraf tekniği de değil; bir fikir, bir mod, bir atmosfer ve ilişkiler. Benim karelerim masalsı, mistik, feminen, kırılgan ve nazik… Öylece, sessiz duran karelerim bir hikâye anlatıyor. Tertibatlar, kostümler ve photoshop hileleri, hayallerimi sanatsal bir fotoğraf karesinde somutlaştırmama yardım ediyor. Farklı yaratıcı insanlarla çalışmayı seviyorum ama çoğu zaman çekim için kostümleri, sahne donanımını, her şeyi kendim hazırlamayı tercih ediyorum.

Zaman zaman farklı çekimlerimi hayvanlarla yapıyorum. Bu çekimlerin fikirsel ve temasal olarak bir bağı yok. Benzer göründükleri için bir proje olarak algılanabiliyor. Bu algı beni rahatsız etmiyor. Bilinmesi gereken, benim bu görselleri hiç bir zaman bir seri olarak nitelendirmediğim. Masalsı ve bir rüya atmosferinde kadın portreleri çekmeyi seviyorum ve hayvanları da seviyorum. Kimi zaman bu ikisi bir fikirde kesişip bir sanat eserinde birbirini tamamlıyorlar.

Yakın zamanda New York’a taşınmış, Ukraynalı alaylı bir fotoğraf sanatçısıyım. 2009’dan beri fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. Her zaman yaratıcı bir insan oldum. Çocukken resim ve el işinde iyiydim. Fakat fotoğrafçılığa olan tutkum beklenmedik şekilde başladı. Fotoğrafçılığa aşık oldum ve etrafımdaki dünyayı çekmeye başladım. İlhamımı ve bilgimi sosyal medya ve internetteki fotoğrafçılık topluluklarından alıyorum.
Fotoğraf çekmeye başladıktan 1,5 yıl sonra sanatsal kadın portreleri çekmeye başladım ve halen de bunu yapıyorum. Kiev, Moskova ve St-Petersburg gibi pek çok şehirde workshoplara katıldım. New York’a taşınmamın bir sanatçı olarak beni geliştireceğini ve eserlerimi dünyaya yayacağını umuyorum.

Anita ANTI
Fotoğraf Sanatçısı
https://anya-anti.com

Hazırlayan: Ceren ÖZCAN
Çeviri: Zeynep HAMURDAN

Kontrast Sayı 48, Temmuz-Ağustos-Eylül 2015

Bizi paylaşın..