Claire Fontaine | Gülser Günaydın – Bunlar da var (54. Sayı)

Claire Fontaine

Niels Van Tomme’nin küratörlüğünü yaptığı “Where Do We Migrate To?” (Nereye Göç Ediyoruz?) adlı gezici sergide yer alan sanatçılardan biri de Claire Fontaine kollektifidir.

Fontaine bu sergiye neon ışıklarla Arapça olarak “Yabancılar Her Yerde” yazan işi ile katılır.

Foreigners Everywhere (Arabic)

Bu çalışma İngilizce dışında birçok farklı dilde ve birçok ülkede tekrarlanır. Yazı kentsel çevre ile de etkileşim içine girer. Yabancılığın ve yabancılaşmanın deneyimini evrensel koşullar olarak yeniden tanımlar. İzleyiciye hepimizin bir yerlerde yabancı olabileceğimizi ya da yasayabileceğimizi hatırlatır.

Foreigners Everywhere (Yiddish)

Claire Fontaine, 2004 yılında James Thornhill ve Fulvia Carnevale’nin kurduğu sanatsal bir ortaklık. Aynı zamanda Claire Fontaine Fransız not defterleri ve kırtasiye ürünlerinden oluşan tanınmış bir markanın da adıdır. Marcel Duchamp’ın pisuarına veya Andy Warhol’un Brillo Box’ına eşdeğer kabul ettikleri “hazır sanatçı” yı tasarlarlar. Kendilerini “Asistan” olarak nitelendirerek işlerinde küresel olaylara cevap verirler. Geçici nesneler, yerleştirme, video, resim ve neon gibi mevcut form ve malzemeleri sanat dünyasının politik ve estetik normlarını eleştiren çalışmalara dönüştürürler. Onlara göre; “Claire Fontaine bir insan değil, aynı zamanda hayali bir karakter de değil. Herkesin asistan olduğu ve patron olmadığı ortak bir çalışma alanının adı.”

Bizi paylaşın..