Marja PIRILÄ | Portfolyo – Interior / Exterior (46. Sayı)

Camera Obscura* fenomeni, defaten basit ve büyülü beni her seferinde kendine hayran eder. 1996 yılından beri bu metotla yoğun şekilde çalıştım. Benim için Camera Obscura, yaşam alanlarını ve ussal yapıları incelemek, bilinçaltı hissiyatını bir ışık demetiyle ortaya çıkartmak için bir metot. Bir mekân “karanlık odaya” evrildiği zaman, fotoğrafın özü ve büyüsünü tekrar tekrar hatırlatıyor. Bu benim ışıkla çalıştığımı en net şekilde hissettiğim zamanlar oluyor.

“Interior/Exterior” projesinin başlangıcı bir fotoğrafçılık dergisinde Abelardo Morel’in birkaç siyah beyaz fotoğrafını gördükten sonra gece gelen bir ilham ile oldu: Camera Obscura’ya dönüştürülmüş bir oda içinde bir insanı, o insanın odasını ve aynı zamanda penceresindeki manzarayı görebildiğim bir görüntüydü – ne bütünlük ama – . Bir insanın yaşam ortamının tüm öğelerini görüntüleyecek bir metottu. Bir belgeleme yöntemi olarak kullanılmak üzere ortaya çıkan fikir kısa zamanda yeni bir yöne doğru genişledi. Fotoğraflar bir insanın sadece yaşam ortamını değil ussal yapısını da yansıtmaya başladı: anıların yansımaları, dalıp gitmeler, korkular ve hayaller.

Bu seri için çalışmak benim adıma bir aile albümüne fotoğraf çekmek gibiydi; insanları ziyaret etmek, kendimi de ziyaret etmek demekti. Fotoğrafları çekmek için insanların odalarını, pencereleri sıkı sıkı plastikle kaplayıp bir delik açıp basit bir dışbükey lens yerleştirerek, Camera Obscuraya dönüştürdüm. Pencereden görünen görüntü, düşsel katmanlı bir boşluk yaratarak duvarlara ters olarak yansıdı. Bu görüntüyü ve odanın sahibini basit bir fotoğraf makinesi ile görüntüledim.

“Interior/Exterior” benim Camera Obscura metoduyla hazırladığım en kapsamlı ve uzun süreli proje.
Şimdiye kadar bu seriyi Finlandiya, Norveç, İtalya ve Fransa’da çektim ve süreç devam ediyor.

Fotoğraf Kitabı:
“CAMERA OBSCURA interior/exterior” fotoğraf kitabı 2002’de Musta Taide tarafından basıldı. Bu kitabın baskısı tükendi fakat benim geçmiş çalışmalarımı içeren yeni kitabımda “Carried by Light 2014” bu seriden fotoğraflar da var. Yeni kitap hem İngilizce hem Fince. Jyrki Siukonen tarafından yazılan bir makale ve benim yazdığım açıklamaları içeriyor. 269 sayfa, sert kapak, 21.5 x 25.5 cm boyutunda, yayıncısı Musta Taide/Aalto Arts Books. Ayrıca benden de kitabı temin edebilirsiniz.

* ç.n. Latince karanlık kutu

Çeviri: Zeynep HAMURDAN

Bizi paylaşın..