Lorna SIMPSON | “tour-de-force May June July August ‘57/09” (51. Sayı)

Lorna Simpson, Brooklyn, Amerika (d.1960) doğumludur. Sanatçı daha çok fotoğrafın kavramsal bir medya olarak yeniden incelenmesi ile ilgilenir. Simpson aynı zamanda yalnızca kadın olmanın değil, Afrikalı zenci kadın olmanın Amerikan toplumundaki yansımalarının irdelenmesi açısından akla gelen ilk sanatçılar arasındadır.

New York Modern Sanat Müzesi’ndeki “Projeler” serisinde kişisel sergisini açan ilk Afrika kökenli Amerikalı sanatçıdır.

2009 tarihli “tour-de-force May June July August ‘57/09”, serisinde yer alan fotoğrafların büyük bölümünü e-bay ve bitpazarlarından alır. İlk bakışta bir aile albümünü andırsa da, dikkatli bakılınca aynı ürünün iki versiyonu olduğunu görürüz.

Lorna Simpson’ın, eserlerinde kullandığı bir yöntem de fotoğraflar üstünde kullandığı yazılardır. 1989 tarihli “Guarded Conditions (Korumalı Koşullar)” da olduğu gibi. Görsellerin üstündeki metin eserin başlığıdır.

Birçok sanatçıya esin kaynağı da olan Simpson, bugünlerde 1930-70 yılları arasında top oynayan basketbolcuların analog fotoğraflarıyla ilgili düzenlemeler yapıyor. Bu çalışmalarını yaparken de üretkenlik sürecini şu şekilde özetliyor: “Eğer bir eseri yaratma süreci ilgi çekiyorsa veya merak uyandırıyorsa işin %90’lık kısmı bitmiş demektir.”

Alper GÜLDEMET

Kontrast Sayı 51, Güz 2016

Bizi paylaşın..