KONTRAST | “Güneydoğu Anadolu’da İnançlar, İnanışlar 2000-2013” (41. Sayı)

“Güneydoğu Anadolu’da İnançlar, İnanışlar 2000-2013”
AFSAD – GAP Projeleri 6

Giriş
Kontrast’ın 41. sayısında dosya konusunu, yıllara yayılmış bir projeye ayırdık. 1989’da Urfa Tünelleri’nin temel atmasıyla birlikte başlayan süreçte bir değişim söz konusuydu. Özellikle de çağına tanıklık açısından sorumluluk bilinci taşıyan fotoğrafçılar, bu konuya uzak kalamazlardı. Yörede bir değişim başlayacaktı ve bu yöre, ülkenin hiç bir bölgesine benzemeyecek çeşitlilikteki dinamikleri bünyesinde barındırıyordu.

1995 yılından beri beş proje AFSAD- GAP İdaresi işbirliği ile gerçekleştirildi. 2000 yılında başlayan, altıncı projeye zaman zaman ara verilmek zorunda kalınsa bile 2014 yılında Amin/Amen sergisi izleyicileriyle buluştu İlk olarak Ocak 2014 de Ankara CerModern de açılan sergi, Aralık ayında İstanbul’da, Şubat 2015 de İzmir’de tekrarlanacak.

Son projenin sorumlusu Serpil Yıldız, sergi küratöru¨ İbrahim Göğer, GAP İdaresi ile ilişkilerin tekrar yapılandırılmasına ön ayak olan AFSAD 36. dönem başkanı Mustafa Ertekin ve katılımcı fotoğrafçılar, dosya konumuzu hazırlarken desteklerini esirgemediler.

Dosya konumuzu şekillendirirken kimi zaman albüm metinlerini kullandık. Serpil Yıldız, İbrahim Göğer ve Mustafa Ertekin, projeyle ilgili sorularımızı yanıtlamak üzere söyleşi taleplerimizi geri çevirmediler. Katılımcı fotoğrafçılar projeyle ilgili yazılarıyla, destek verdiler. Dosya konumuzda projeden fotoğraflar da yer alıyor. Keşke tamamını yayınlayabilmek mümkün olsaydı.

Amin Amen projesinin metinlerle desteklenmiş, 820 fotoğraftan oluşan albümünün basım aşamasında olması ise bu konudaki en büyük tesellimiz.

Kontrast Yayın Ekibi

Kontrast Sayı 41, Mayıs-Haziran 2014

Bizi paylaşın..