Gustavo GOMES | Portfolyo – O Parto/ Doğum (49. Sayı)

Bu fotoğrafların, bizim kişisel hikâyemizi anlatıyor olmasının yanı sıra, Brezilya’da doğal yoldan ve evde yapılan doğumlar hakkında farkındalık yaratmasını umuyoruz. Bizim ülkemiz dünyada en yüksek sezaryen doğum oranına sahip olan ülke -devlet hastanelerinde gerçekleşen doğumların yaklaşık %50’si ve hayrete düşürecek biçimde özel hastanelerdeki doğumların %87’si-. Bu uygulamanın yapılmasının sebebi tıbbi sebepler de değil, tek sebebi bu tip doğumların gününün belirlenebiliyor olması ve doktorlar için daha hızlı bir işlemle gerçekleşiyor olması.

Kız arkadaşım Priscila ve ben tüm süreç boyunca doğum koçumuz, ebemiz ve çocuk doktorumuz sayesinde hiç çaresiz hissetmedik. Umarız bu fotoğraflar doğal ve evde yapılan doğumlar hakkında insanlara fikir vererek gelecekte anne olacak kadınları gereksiz şekilde sezaryenle doğum yapmaması yönünde cesaretlendirir.

Süreci fotoğraflıyor olmam, benim Priscila’ya destek olmamı ve sürece dâhil olmamı engellemedi. Bu sebeple kızım Violeta’nın doğum fotoğrafları yok, çünkü o gün ışığına çıktığında onu ilk kucaklayan olmak için oradaydım.

Sanatçının diğer çalışmaları için aşağıdaki kişisel internet sitesini ziyaret edebilirsiniz;
www.gustavominas.com
www.instagram.com/gustavominas

Hazırlayan ve Çeviri : Zeynep HAMURDAN

Kontrast Sayı 49, Ekim-Kasım-Aralık 2015

Bizi paylaşın..