Mona Hatoum | Gülser Günaydın – Bunlar da var (54. Sayı)

Mona Hatoum

Beyrut’ta doğmuş Filistin kökenli bir İngiliz sanatçıdır. Göçü ailesi ile birlikte yaşamış olan Hatoum, yerleştirme, heykel, video, fotoğraf ve kağıt üzerine çalışmalar gibi çeşitli mecralar kullanır ve ev, yurt, yerinden edilme, savaş, kayıtsızlık, tedirginlik hissi gibi konuları araştıran şiirsel ve bir o kadar da politik işler üretir.

“Hot Spot” adlı eserinde kıtaların kıvrımlarını gösteren narin kırmızı neon ışık kullanır, tüm dünyayı tehlikeli bir bölge olarak sunar.

Mesafe Ölçüleri (Measures of Distance) adlı video işi ise Beyrut’taki aile evinin duşunda Hatoum’un annesinin görüntülerinden oluşur. Bu görüntüleri perde veya örtü gibi kaplayan Arapça yazılar, annesinin Beyrut’tan Londra’daki sanatçıya yazdığı mektupları temsil eder. Film müziği Hatoum ile annesi arasındaki hareketli bir sohbeti içerir. Hatoum’a göre; çalışma anne ve kız arasındaki ilişkinin duygusal yakınlığını tasvir ettiği gibi, sürgün, yer değiştirme, kayıtsızlık ve savaşın neden olduğu kayıp duygusunu da gösterir.

Bizi paylaşın..