Giovanni Iudice | Gülser Günaydın – Bunlar da var (54. Sayı)

Giovanni Iudice

Giovanni Iudice Akdeniz’den tekne ile Avrupa’ya gelmeye çalışan göçmenleri resmeder.

Sicilya’nın güney sahillerindeki memleketi Gela’nın güzel sahili son yıllarda sörf yapanların yanı sıra, derme çatma teknelerle Avrupa’ya göçme hayalleriyle insanların getirildiği bir yer olmaya başlamıştır. Hipergerçekçi bir üslupla fotografik gerçekliğin ön planda olduğu resimlerinde kentte yaşayanlarla birlikte tekneleri ile gelen göçmenleri adanın kıyı şeridinde, caddelerinde yığınlar halinde görürüz.

Göçmenler/Mülteciler serisinde yer alan ‘İnsanlık’ adlı resim, 2011 yılında 54. Venedik Bienali’ndeki İtalyan Pavyonunda da sergilenmiştir. Karanlık bir kumsalda, yerinden edilmiş kalabalık bir grup insanın umutsuzluk içinde oturuşları, arkada karanlığa doğru götürülen bir ölü, önde kumların üzerinde kanlı ayak izleri. Sanatçı, tüm bu umutsuzluk ve çaresizlik içinde bekleyen insanların olduğu resmin ortasında yeni doğmuş bir bebek ile hayatın devam ettiğini göstermek ister.

Bir diğer resminde ise kentin göz alıcı bir manzarasının tam önünde cılız bir teknenin üstünde istiflenmiş göçmenleri adeta iliştirilmiş gibi görürüz. Kartpostal güzelliğindeki resmin önündeki göçmenlerin bu pozisyonu göçmenlik durumunu çok iyi anlatır.

Bizi paylaşın..