Emin ÖZMEN | Portfolyo (54. Sayı)

Emin Özmen 1985 yılında Sivas’ta doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde fotoğraf bölümünden mezun oldu. 2008’de Türkiye’de mikro-krediler ile kendilerine iş kuran kadınların hikayelerinin derleyerek ve “Anadolu İnsanları” ve “Mikrokredi Hikayeleri” adlı iki kitap yayınladı. Aynı yıl, Avusturya’nın Linz şehrinde Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde belgesel fotoğraf eğitimi aldı. 2011’de Somali’deki kuraklığı belgeledi, bu çalışması aynı yıl kitap haline getirildi. Yunanistan’da ekonomik protestolarını ve Japonya’da yaşanan Tohoku Tsunami-depremini belgeledi. Ertesi yıl, Suriye iç savaşı ve Işid’in Irakta yarattığı krizleri ele aldı.

Emin Özmen, 2012 yılından bu yana “Araf” adlı uzun süreli projesi ile “Mülteci” olmaya zorlanan insanların hikayelerini Suriye, Irak, Türkiye, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Macaristan, Avusturya, Almanya, İtalya ve Fransa’ya gerçekleştirdiği seyahatler ile belgelemeye çalışıyor.

Çalışmaları TIME dergisi, New York Times, Le Monde dergisi, Paris Match, Der Spiegel, L’Obs ve daha birçok medya tarafından yayınlandı. Fotoğraflarından biri 2013 Yılının En İyi 10 Fotoğrafı olarak TIME tarafından seçildi. Dünyanın en önemli basın fotoğrafçılığı ödülü olarak gösterilen World Press Photo’da 2012 ve 2013 yıllarında 2 kez Türkiye’ye ödül getirdi. Bayeux Calvados Savaş Savaş fotoğrafçıları festivali 2014 te Emin Özmen’e halk-fotoğraf ödülü verdi. Bunların yanında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin organize ettiği Türkiye’nin en prestijli basın fotoğrafçılığı ödülleri Yılın Basın Fotoğrafları’nda fotoğrafçı birçok çalışması ile ödüllendirdi. 2016 yılında Özmen, World Press Photo Multimedya yarışmasına jüri üyesi olarak seçildi. 2013’te bağımsız fotoğrafçılarla birlikte İstanbul merkezli fotoğraf kolektifi Agence Le Journal’ı kurdu. 2017’de Magnum Photos’a katıldı.

Emin ÖZMEN ile Kontrast Dergi 54. sayıda yapılan söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kontrast Sayı 54, Yaz 2019

Bizi paylaşın..