Adnan KÜÇÜKSAĞIR | Bizden Biri (21. Sayı)

“Fotoğraflarımı, belge niteliği olsun, herhangi bir olaya tanıklık etsin ya da sosyal bir mesaj içersin diye çekmiyorum. Fotoğraf yoluyla bir şeyleri gösterip düzeltme çabam da yok. Kabul görmüş estetik kurallar içerisinde; öznel, izlenebilir ve sadece kendini ifade eden görüntüler elde etmek, benim daha çok ilgimi çekiyor. Bu yüzden, soyut fotoğrafı kendime yakın buluyorum. İçeriğini, fotoğrafı izleyen kişinin kendisinin doldurduğu, izleyicisine göre farklı algılamalar ve düşünceler yaratan, sadece öznel fotoğraflar bunlar. Sanırım işin güzel yanı da bu zaten, tek bir içeriğe ya da algılamaya hapsedilmemiş fotoğraflar… Fotoğrafın sanata yakın yanının da bu olduğunu düşünüyorum.”

Adnan Küçüksağır
1971 yılında Konya’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi AMYO Harita Bölümü’nü bitirdi. Karayolları Genel Müdürlüğü’nde teknik eleman olarak çalışıyor.
Fotoğrafla, 1990 yılında tanıştı ve yoğun olarak 2002 yılından bu yana fotoğraf çekiyor. 2007 yılında AFSAD’a üye oldu. Bugüne kadar çeşitli karma sergilerde; 2007 Mevlana Yılı 1.Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda, Nallıhan Kuş Cenneti Fotoğraf Yarışması’nda, 13 ve 14. Devlet Fotoğraf Yarışması’nda, Karayolları Genel Müdürlüğü’ndeki karma sergilerde, soyut fotoğraflarıyla AFSAD Soyut Fotoğraf Atölyesi kapsamında çeşitli yurtdışı sergilerinde yer aldı.

Kontrast Sayı 21, Ocak-Şubat 2011

Bizi paylaşın..