Paolo GALLETTA | Ferentari (42. Sayı)

Hazırlayan: Ceren Özcan 

Çeviri: Hakan Temizsoy

Nikolay Çavuşesku (Romence Nicolae Ceauşescu) diktatörlüğü döneminde, işçi yatakhaneleri olarak kullanılan Ferentari, günümüzde Romanların ve çingenelerin zor koşullarda yaşadığı bir azınlık mahallesi haline gelmiştir. Normalde orada büyümeyen kişilerin giremediği bölgede, yaptığım iş için bir istisna yapıldı ve  orada yaşayan aileler beni, suyun ve bazen elektriğin olmadığı tek odalı evlerine kabul ettiler.

Onlarla yapılan söyleşiler, çoğu zaman iki bina arasında bulunan kabinler içinde, her şeyin ve hatta çocukların bile yandığı ateşlerin hikayesini anlatmakta(*). Bu fotoğraflar kişilerin günlük hayatlarından çalınan karelerden çok, onlarla sadelik ve karşılıklı güvene dayalı olarak kurulan ve çoğu zaman ihlal edilen yakınlık sonucunda elde edilen spontan hikayelere odaklanmıştır.

Sokaklarda hemen yanlarında bulunan çöp yığınları ve zehirli atıklar, cam gözlerle bakan kararlı çocukların yenilgiyi kabullenmeden, mütevazı bir şekilde bir çıkış yolu aramalarına engel olamıyor. Bir çokları eğitim, spor, din işleri ve çoğu zaman da çalıştıkları işler sayesinde bu ortamdan kurtulmayı başarmakta. İşte bu yüzden bölgenin bugün bile belgelenmesi hepimizin yükümlülüğü.

Paolo Galletta Hakkında

Sicilyalı fotoğrafçı Paolo Galletta, kamerası aracılığıyla dünyayla derin bir ilişki kurmaya çalışır. İnsanlarla çalışmayı seven ve insanların göstermek istemedikleri ve içlerinde saklı tuttuklarına hayran olan bir röportaj fotoğrafçısıdır.

Fotoğrafları Musica Jazz, La Repubblica, La Lettura/Corriere della Sera, Alias/Il Manifesto gibi bir çok dergi ve haftalık gazetede yayınlanmıştır. 2013 yılında Leica Fotoğraf Yarışması finalisti olmuştur.

* Çevirenin Notu: Fotoğrafçı burada Romanya’nın Avrupa Birliği’ne kabulünün ardından yaşanan Çingene göçleri sonucu İtalya ve İspanya’da meydana gelen olaylara atıfta bulunuyor.

Bizi paylaşın..