Kwave | ‘Round Midnight (Bertrand Tavernier, 1986)

‘Round Midnight (Bertrand Tavernier, 1986)

New York 1959… Caz’da ‘Bebop Çağı’ sona ermekte ve bu akımın en güçlü temsilcilerinden biri olan Dale Turner alkolle olan savaşını da yavaş yavaş kaybetmek üzeredir. Ailesinden uzak, hayatla olan bağları teker teker kopmakta iken, Paris’te müzik yapması için bir teklif alır. Artık kendi ülkesinde unutulmaya yüz tutmuş bir müzisyen olan Dale Turner, Paris’te Francis Borler (Francois Cluzet) adında caz müziğine aşık bir Fransız gençle arkadaş olur. Borler’ın sürgündeki bu saksafoncunun karanlık yanlarını, alkol ve uyuşturucu bağımlısı olduğunu keşfetmesi uzun sürmez. Sanatçının hayatından endişe eden Borler’ın yardımıyla Dale Turner’ın sanat performansında gözle görülür bir gelişme olur ancak bunun da bir bedeli vardır.
“Dale Turner”ı gerçek hayatta da bir caz efsanesi olan, gelmiş geçmiş en iyi tenor saksafonculardan biri sayılan Dexter Gordon canlandırıyor. “Dale Turner”ın öyküsü, gerçekte yaşamış iki efsane cazcının; tenor saksafoncu Lester Young ile caz piyanisti Bud Powell’ın gerçek hayat öykülerinin bir karışımı. Martin Scorsese ve Philippe Noiret’nin de filmde kısa birer rolü var.
Bertrand Tavernier yönettiği ve David Rayfiel’le birlikte senaryosunu yazdığı filmini bu iki cazcıya ithaf etmiştir. Senaryo yazılırken Francis Paudras’ın Dance of the Infidels (İnançsızların Dansı) adlı biyografik-anı kitabından da esinlenilmiştir.
Filmin “En İyi Özgün Müzik” Oscar ödüllü müzikleri caz müziğinin efsanevi isimlerinden biri olan Herbie Hancock’a ait.

Bizi paylaşın..