Kwave | Arizona Dream (Emir Kusturica, 1993)

Arizona Dream (Emir Kusturica, 1993)

Emir Kusturica’nın yönettiği ve senaryosunu David Atkins ile beraber yazdığı, rüyaların ve gerçeklerin iç içe geçtiği Fransız-Amerikan yapımı sürrealist bağımsız komedi drama filmi…
New York’ta tuhaf bir balıkçılık işinde çalışan Axel (Johnny Depp), nadir bir pisi balığı yakalayan ve onu eskimo kulübesindeki ailesine geri getiren bir Eskimo hakkında bir rüya görür.
Kuzeni Paul (Vincent Gallo), amcası Leo’nun (Jerry Lewis) düğününe katılması için Axel’i New York’taki balık etiketleme işinden Arizona’ya davet eder. Cadillac satma aile işini devralması ve kalıcı olması için ikna etmeye çalışan amcasına önce direnen Axel denemeye karar verir.
Axel iki garip kadınla karşılaşır: Her zaman bir uçan makine yapma hayali kurmuş bir kadın olan Elaine (Faye Dunaway) ve Elaine’i kıskanan ve kendini öldürmeyi ve bir kaplumbağa olarak reenkarne olmayı hayal eden üvey kızı Grace (Lili Taylor). Elaine’nin hayallerini gerçekleştirmesine yardım etmeye karar veren Alex; amcası’nın, iki ayrı kadının ve kendisinin hayalleri arasında sıkışıp kalacak mı yoksa çıkış yolunu bulabilecek mi?
Filmin müzikleri Goran Bregovic’e ait.

“Fish doesn’t think because fish knows everything”
Bizi paylaşın..