Kwave | Klimt (Raúl Ruiz, 2006)

Klimt (Raúl Ruiz, 2006)

Yönetmen Raoúl Ruiz’in Avusturyalı ressam Gustav Klimt’e ((John Malkovich)) saygı duruşu niteliğindeki bu sıra dışı, tartışmalara konu olan dram türündeki filmi, görüntüleri (Ricardo Aronovich) ve müziği (Jorge Arriagada) ile sinemaya özgü görkemli bir alegori.
Ruiz, 19. yüzyıl sonunun özgün tarihsel zeminini büyük canlılıkla perdeye taşırken, filmin merkezine devletin ressama ısmarladığı Alegoriler tablosuyla oluşan büyük skandalı alıyor.
Hayatı boyunca kadın formuyla ilişkilendirdiği güzelliğin betimlemesine özel bir ilgi duyan Klimt’in, Avusturyalı arkadaşı Emilie Flöge ve Paris’ten aktris Lea de Castro (Saffron Burrows) tabloları için poz veren modellerinden yalnızca ikisi.
İzleyici, Art Nouveau akımının simgesi sayılan Klimt’in hayatına tanıklık ederken, sinema tarihinin en önemli isimlerinden Georges Méliès’le (Gunther Gillian), ressamın gizemli dansçısıyla, Franz Matsch, Egon Schiele (Nikolai Kinski), Carl Moll (Peter Appiano), Adolf Loos, Ludwig Wittgenstein gibi dost çevresini oluşturanlarla ve öteki çağdaşlarıyla tanışıyor ve sanatsal özgürlük adına verdiği savaşımı izliyor.

Bizi paylaşın..