Kwave | Never Look Away (Florian Henckel von Donnersmarck, 2018)

Never Look Away (Florian Henckel von Donnersmarck, 2018)

1930’ların Nazi Almanya’sında başlayan ve 30 yıllık bir döneme yayılan filmin epik hikayesi, insanları karanlıktan sanatın gücünün çıkarabileceğini genç sanatçı Kurt Barnert’in hayatı üzerinden anlatırken bireysel özgürlük, aşk, aile bağları ve kimlik arayışı gibi evrensel konulara da değiniyor.
Nazi rejimine bağlı olan doktor babası ile birlikte büyüyen Kurt, 2. Dünya Savaşı sonrasında Doğu Almanya’da resim eğitimi almaktadır. Dresden Güzel Sanatlar Akademisi’ne kabul edildiğinde orada moda tasarımcısı Ellie Seeband ile tanışır ve evlenirler.
Ancak ülkesinin hakim sanatsal akımı Sosyalist Gerçekçilik bünyesinde, istediği eserleri ortaya koyamadığını düşünen Kurt, eşiyle Batı Almanya’ya kaçar. Düsseldorf’ta kendi sanatsal dilini arayan genç adam, yaşamının zor yıllarına ait hatıraları sürekli yakınında hissedecektir.
Alman ressam Gerhard Richter’in esin kaynağı olduğu ana karakter Kurt’u Tom Schilling’in, âşık olduğu Ellie Seeband’ı Paula Beer’in, babası Profesör Carl Seeband’ı Sebastian Koch’un, akademideki hocası Antonius van Verten’i (Joseph Beuys) Oliver Masucci’nin canlandırdığı filmin müzikleri Max Richter’in.

Bizi paylaşın..