Kwave | Coffee and Cigarettes (Jim Jarmusch, 2003)

Coffee and Cigarettes (Jim Jarmusch, 2003)

Jim Jarmusch’un 2003’te bir araya getirdiği 11 farklı epizotta ünlülerin kahve ve sigara eşliğinde yaptıkları masabaşı sohbetlerini içeren antoloji filmi.
Bu epizotlardan 3 tanesi daha önceki yıllarda (1986-1989 ve 1993) kısa film olarak çekiliyor ve Tom Waits ve Iggy Pop’un yer aldığı sonuncusu (Somewhere in California) Cannes’da Short Film Palme d’Or ödülü alıyor.
Filmin siyah beyaz çekilmiş olması ve sohbet masalarının tasarımı olarak satranç tahtasının siyah beyaz karelerini kullanması ile kişilerarası zıtlıklara yapılan gönderme her bir sohbette tarafların karşıt argümanları savunmaları ile bütünleşiyor.
Roberto Benigni ile Steven Wright kafein lolipopları üzerine konuşurken, Spike Lee’nin kardeşleri olan ikizler Joie Lee ve Cinque Lee, Steve Buscemi’nin de katıldığı sohbetlerinde Elvis Presley’in ırkçı yorumlarını tartışıyor. Renee French yalnız oturup silah katoloğuna göz gezdirirken, Cate Blanchet karakter olarak zıddı olan ve kendisinin canlandırdığı kuzeni Shelley ile ünlü olmak ve müzik türleri üzerine hararetli bir konuşma gerçekleştiriyor.
Diğer ünlülerin de ikili gruplar olarak yer aldığı tüm epizodların ortak noktaları kahve ve sigara, siyah ve beyaz.

Bizi paylaşın..