SERGİ | “Neurotic Emotions”, Güneş Çağlarcan, Belm’art Space, Ankara

Multidisipliner ressam ve piyanist Güneş Çağlarcan’ın 3. kişisel sergisi “Neurotic Emotions” 10 Şubat – 10 Mart 2024 tarihleri arasında Salıdan Pazara 12.00 – 19.00 saatlerinde Tunalı Hilmi Cd., Kuğulu Apt., 112/2 Çankaya/Ankara Belm’art Space’te.

Algının ve insan ilişkilerinin girift dünyasında derin bir yolculuğa çıkmayı hedefleyen Çağlarcan; sanatı, insan zihninin karmaşıklıklarını, insan ilişkilerinin karmaşık dokusunu ve içsel yansımalara ait görüşleri derinlemesine inceliyor.

Zihnin ve kalbin algımızı nasıl etkilediğine odaklanan Güneş, bizi geçmiş deneyimlerimize ve etrafımızdaki nesnelere bağlayan görünmeyen ipleri ortaya çıkarmaya çalışken sanatı aracılığıyla, algıyı kompozisyonun temel bir unsuru olarak kullanarak, her parçanın içindeki gizli hikâyeleri tanımlamak için beynimize meydan okuyor.

Geçtiğimiz üç yıl içinde, yükselen bir sanatçı olarak ortaya çıkan Güneş Çağlarcan, “Gölgeler Koleksiyonu”nu duyurarak dikkatleri üzerine çekiyor.
Bu koleksiyon, canlı tonların altında, derin üzüntülerin ve gizli korkuların tuval boyunca uzanan karanlık gölgelerle temsil edildiği varlığımızın derinliklerine tanıklık etmemizi amaçlıyor.

Performansta yer alan figür cinsiyetsiz bir gölge olarak oradadır. Gölge ile anlatılmak istenen kişinin karanlık tarafıdır. Bu karanlık, kişinin suretiyle canlanır. Suret; cinsiyetsiz bir yansımanın karşılığı olarak bedende vuku bulur. Sanatçının resimlerinde yer eden gölgeleri kişinin kendi gölgesiyle ve karanlık yüzüyle özdeşleştirdiği için serginin bir parçası haline gelir. Sergide yer alan eserler nasıl alımlayıcının zihinsel derinliği ve gizlenmiş, karanlık korkularına hitap ediyorsa; benzer bir biçimde performansta da izleklerini görürüz.


Belm’art Space Güneş Çağlarcan’ın eserlerinde içimizdeki ışık ve gölgenin esrarengiz etkileşimini keşfetmeye davet ediyor.

Bizi paylaşın..