SERGİ | “20.yüzyıldan 21.yüzyıla Harun ANTAKYALI”, Çağdaş Sanatlar Merkezi, 6-27 Kasım 2023, Ankara

Harun Antakyalı, kendi dilinde oluşturduğu kompozisyonları köklerinin yattığı Ankara ile paylaşıyor. Sanatçının gençlik işleri ile birlikte yeni dönem çalışmalarını da içeren 150’den fazla eserin Ankaralı izleyicilere sunulduğu sergi; metropolü, onun karmaşık yapısıyla şekil almış insanları ve ana maddesi betonu Antakyalı’nın gözünden izlemeye olanak veriyor. Ece Antakyalı küratörlüğünde hazırlanan sergide, sanat ve şehirin uzun ve karmaşık ilişkisi, Antakyalı’nın özgür figürleri ile uzun zaman sonra 6-27 Kasım 2023 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Ankaralı izleyicilerle buluşuyor.

90’li yıllar; bulduğu her şeye çizen bir genç düşünün. O yaşlarında arkadaşlarından biri olmayı, birlikte takılmayı, o zamanların Ankara’sını yaşamayı istiyor insan.

Dostlarının bir çoğunu çocuk yaşlarımda tanıdım ve onlarla yaşadım. Bugün 50’li, 60’lı yaşlardalar. Bazıları bizlere anılar, dokundukları yüzeyler bırakarak ayrıldılar aramızdan. Çoğunun çocukları ile hâlâ arkadaşız.

Bu sergiyi oluştururken; o zamanların ruhunu ve çocukluğumu bugünlere taşımak istedim. Bizler (çocukları) onların arkadaşlarıydık. Arkadaşlığın sorumluluk getirdiğini bilen bilinç ile büyüdük. Bugün bizler de 20’li, 30’lu yaşlardayız.

Bu sergi; bundan sonra yapacaklarımın ilk halkası olarak da değerlendirilebilir. Hayatlarımıza dokunan güzel insanları unutturmamaya çalışacağım. Yaşamlarına ve ürettiklerine ait nelere ulaşabilirsem paylaşmayı çok istiyorum.

Çünkü ben de geçen yüzyılın sonlarının çocuklarından biriyim. Bu yüzden sergi başlığının 20. yy’dan, 21. yy’a olması tüm bu seçkiye harcadığım zaman diliminde hep aklımdaydı.

İyi ki varsınız, iyi ki hayatlarımıza dokundunuz.
İyi ki babamsın, Harun Antakyalı.

Ece ANTAKYALI
Ekim, 2023

Harun Antakyalı

Born in 1965, Iskenderun, Harun Antakyalı graduated from Hacettepe University, Art Department. Antakyalı currently lives and works in Istanbul. He convey street art in to the walls of interior. He joined several exhibitions such as ‘Imperessions of A Metropol’ in 1992, ‘Metropol Smudges’ Dam galeri in 1995, ‘I live, I do, I consume’ Şekerbank Ömer Sunar Art Gallery in 1997, ‘Popülist Life’, Görsel Art Gallery in 1998, ‘I don’t have the Olympos’ Anka Gallery in 1998, The Ones who don’t have an Olympos, Come Here!’ Karaca Art Gallery in 1999, ‘Angels Can’t Dream’, Gallery Sanat Yapım in 2000, ‘Kishots Without Don’, Karaca Art Gallery in 2001, ‘I’m Scared’, Gallery Arti in 2003, ‘The Ones Who Can Understand Metropol’, Karaca Art Gallery in 2005, ‘Concrete Canvases’ Çağla Cabaoğlu Art Gallery in 2011, ‘Aspects of Concerete Çağla Cabaoğlu Art Gallery in 2012, ‘Criminal’ m1886 Art Projects in 2013, ‘Pell – Mell’ Gallery ARK in 2013, ‘%100 Harun ANTAKYALI’ m1886 Art Projects in 2015, ‘INFORMAL’, ALANISTANBUL in 2016.

Ece Antakyalı

1997 yılında Ankara’da doğdu. İlk-orta öğrenimini Ankara ve İstanbul’da tamamladı. Pera Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümünü bitirdi. Beykent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 2019 yılından itibaren çeşitli sergi ve etkinliklerde Harun Antakyalı’nın Atölyesini temsilen koordineli çalışmalar yaptı.
2021 yılından bu yana Sanat Direktörü olarak sergi ve etkinlikler düzenlemektedir.

Sanat tarihçisi Dilek Karaaziz Şener’in sanatçı ile söyleşisi 23 Kasım 2023 saat 18:30’da Sabahattin Ali Konferans Salonunda.

Bizi paylaşın..