SERGİ | Burçak Bingöl “Yeryüzünde Minör Titreşimler”, Ka Görsel Kültür ve Sanatsal Düşünce İçin Mekan, Ankara

7 Ekim 2023 de açılan Burçak Bingöl’ün Tate St. Ives’taki aynı isimli son solo sergisinin uyarlaması olan “Yeryüzünde Minör Titreşimler / Minor Vibrations on Earth” adlı sergisi 18 Kasım’a kadar pazar/pazartesi günleri hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında Ka Görsel Kültür ve Sanatsal Düşünce İçin Mekan’da izlenebiliyor.

Ana yerleştirmesi Ka’da gerçekleşen serginin bir bölümü ise British Council desteğiyle Burçak Bingöl’ün mekâna özgü müdahalesiyle İngiltere Büyükelçiliği’nde sergileniyor.

Sergi adını Burçak Bingöl’ün deneyimlediği bir andan, sanatçının mezun olduğu Ankara Devlet Konservatuvarı binasının bir buldozerle yıkıldığı ve iş makinesinin enkazı kaldırmak için toprağa vurduğu zamandan alıyor.
Bu anlamıyla Yeryüzünde Minör Titreşimler, Bingöl’ün çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği binanın yok oluşu üzerinden, bireysel ve toplumsal kayıplara ve dönüşümlere odaklanıyor.

Sanatçı 2022 yılının Mart ayında, SAHA Dernegi desteğiyle bulunduğu Tate St. Ives Porthmeor Stüdyoları’nda bir ay süren ziyaretinde Bernard Leach Seramik Atölyesi, Barbara Hepworth Heykel Bahçesi ve Cornwall’ün Penwith Yarımadası’ndaki modernist sanatsal mirasını inceleme fırsatı buldu. Bu ziyaretini daha sonra İstanbul’da Galata’daki stüdyosunda seramik malzeme ve metodları aracılığıyla modernizmin tarihini birleştirdiği, unutma, hatırlama ve değişimin kendisini görsel bir araştırmaya dönüştüren bir sergiyle tamamladı.

Ankara’da büyüyen ve çalışmalarına 2010 yılından beri İstanbul’da devam eden sanatçı, kültürün ve tarihlerin geçişkenliği için metafor olarak kullandığı kil ile, geleneksel seramik imge ve biçimleri yeniden ele alarak görsel tercümelerle kültürel mirasa odaklanıyor. Yeryüzünde Minör Titreşimler, bizi modernleşmenin kimlik ve aidiyetimizi, ya da yerinden edilme deneyimimizi nasıl etkilediğini düşünmeye davet ediyor.

Burçak Bingöl

Ka Görsel Kültür ve Sanatsal Düşünce İçin Mekan
Cinnah Caddesi 1/B, Çankaya, Ankara

Bizi paylaşın..