SERGİ | Murat Akçaoğlu “Puzzle” Ankara, Mira Koldaş Sanat Galerisi

Murat Akçaoğlu “Puzzle” Solo Sergisi 26 Mayıs – 9 Haziran 2023 tarihleri arasında Ankara Mira Koldaş Sanat Galerisi’nde

Ankara’da klasik ile çağdaş sanatı sanatseverler ve koleksiyonerlerle buluşturmak amacıyla kurulan Mira Koldaş Art Gallery’de, Murat Akçaoğlu “Puzzle” Solo Sergisinde birbirleri ile ilişki kurmaya çalışan resimler, puzzle’ın parçaları gibi doğru yerine yerleşme çabasındadır. Bu konuda izleyici ile buluşturan Murat Akçaoğlu 26 Mayıs – 9 Haziran 2023 tarihleri arasında sürecek olan solo sergi “Puzzle”, Yıldızevler Mahallesine bağlı Şehit Mustafa Doğan Caddesi üzerinde 41/A numaralı adresinde gerçekleşiyor ve sanatseverleri bekliyor.

Resimsel bir günlük tutar gibi günden güne şekillenen ve son birkaç yılı kapsayan puzzle serisinin bir hikayesi vardır. Birbirleri ile ilişki kurmaya çalışan resimler, puzzle’ın parçaları gibi doğru yerine yerleşme çabasındadır. Bu puzzle içerisinde, aynı toplumda olduğu gibi birim biçim ve başrol kadındır. Onun biçimi ya da biçimsizliği tüm dokuyu oluşturandır. Kadının ve dolayısıyla erkeğin bastırılmış tüm duyu ve duyguları, özellikle cinselliği, feodal bir yönetme isteği kurma dürtüsünün sonucudur. Toplumun kadın merkezli gerçekleştireceği devrim, bilmecenin çözümü ve “puzzzle”ın son anahtar parçası olacaktır. Günlüğe geri dönersek, içgüdüsel ve hatta bilinçaltı kaynaklı oluşan resimlerde, günden güne daha belirgin bir üslubun oluştuğu ve içerisinde daha zengin bir tarz ve tadı barındırmaya başladığı/çalıştığı görülür. Bir şeye benzememesi, bir şeye benzemesinden iyidir. Kimseye benzememeye ve kendini tekrarlamayan bir ressam olarak, sanatçı izleyicisini bilinçaltında bir yolculuğa davet eder.

1977 Ankara doğumlu Murat Akçaoğlu, 2002 Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Seramik Bölümü Mezunudur. Birçok karma ve kişisel sergisi bulunan sanatçı, halen Ankara Çankaya’da bulunan atölyesinde resim eğitimi vermekte olup, resim çalışmalarına burada devam etmektedir.

Mira Koldaş Sanat Galerisi
Yıldızevler Mah. Şehit Mustafa Doğan Cad. 41/A. Mira Koldaş Art Gallery. Çankaya/Ankara


Bizi paylaşın..