SERGİ | Yaşamı ve Yapıtlarıyla Habip Aydoğdu Sergisi, Antalya Kültür Sanat

100 yıllık Cumhuriyet’in ikinci yarısında yaşananların, duygusal ve düşünsel izdüşümlerinden beslenen görsel yapıtlardan oluşan ”Yaşamı ve Yapıtlarıyla Habip Aydoğdu” sergisi, 24 Haziran-20 Ağustos 2023 tarihleri arasında Antalya Kültür Sanat’ta izleyici ile buluşuyor. Kapsamlı bir biyografi niteliğindeki sergi, bir yandan Çağdaş Türk Resmi’nin önemli ismi Habip Aydoğdu’nun sanatla yoğrulan yarım yüzyılına ışık tutarken, öte yandan izleyenleri “Resimleriyle Habip Aydoğdu Tarihi”ni anlatan ilham dolu bir yolculuğa davet ediyor.

Habip Aydoğdu’nun sanatsal evriminin izlerini, yaşamındaki dönüm noktalarıyla beraber kronolojik biçimde sunan sergi, izleyicileri “Yaşam Kavgası” adıyla, sanatçının ilk dönem çalışmalarıyla karşılıyor. “Zamanın Ruhu” ismiyle, 1989-2015 yılları arasında ürettiği eserlerin yer aldığı ikinci salonun ardından izleyiciler, “Umut” temalı üçüncü salonda, 2016-2023 arasına tarihlenen, gerçeklik ile sembolizm arasında dans eden formların can bulduğu birbirinden önemli yapıtları deneyimleme fırsatı buluyor.

Küratörlüğünü Elif Aydoğdu Ağatekin’in üstlendiği ve 148 yapıtın yer aldığı sergide; sanatçı hakkında farklı dönemlerde kaleme alınmış metinlerden oluşan yaşam ve sanat yolculuğu, desenler, üç boyutlu çalışmalar, fotoğraflar ve belgelerle iç içe kapsamlı bir içerik sunuluyor.

Aydoğdu’nun son dönem çalışmalarının da yer aldığı “2023 Karalamalar Güncel Notlar” adlı resimli günlükleri Özgür Aydoğdu’nun etkileşimli iPad uygulamasıyla izleyiciye aktarılıyor.

Habip Aydoğdu’nun sanat yolculuğunu ve düşünce dünyasını keşfetme fırsatı sunan sergi, 20 Ağustos 2023 tarihine kadar Antalya Kültür Sanat‘ta Salı-Çarşamba-Cuma-Cumartesi günleri saat 11.00- 19.00, Perşembe günü saat 11:00-21:00 ve Pazar günü saat 13:00-19:00 arasında
ziyarete açık olacak.

Bizi paylaşın..