SERGİ | İzmir, Fransız Kültür Merkezi, Kayıp ve Buluntu

Küratörlüğünü Burçak Yakıcı’nın üstlendiği Kayıp ve Buluntu başlıklı sergi, 13 Kasım 2023 – 13 Ocak 2024 tarihleri arasında Institut Français d’İzmir’de sanatseverlerle buluşuyor.  

Proje direktörlüğünü Billur Tansel’in üstlendiği sergi, Burçak Yakıcı’nın kürasyonuyla Arkas Sanat Merkezi’nin “Nejad Devrim ve Mübin Orhon – İki İmge Yolcusu” sergisiyle bir diyalog içinde kurgulanıyor. Sergide; Can Akgümüş, Furkan Öztekin, Işıl Kurmuş Aleksandrov, İbrahim Karakütük, LÜTFÜ’nün eserleri izleyici karşısına çıkıyor.  

Sergi, kimi zaman yeniden gün yüzüne çıkmak isteyen bir hikâyenin peşine düşen, kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş buluntu nesneyi ya da bir tekniği oyuncu bir yaklaşımla yeniden yorumlayan ve farklı arayışlara giren sanatçıların işlerini bir araya getiriyor. Öyle ki, bu deneysel yollarla ifade biçimi bulan işler; renk arayışlarında topografik yüzeylerle, kayıp ve buluntuların bir araya gelip nesnelerin yeni boyut kazandığı dokularla ve istemli müdahalelerin yol açtığı görüntülerle izleyiciyi buluşturuyor.

 

Bizi paylaşın..