FESTİVAL | 3. İstanbul Photobook Festival

4-6 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleşen 3. İstanbul Photobook Festival‘e, uluslararası fotoğraf kitabı tasarımcıları, fotoğraf kitabı editörleri, kendi kitabını yayınlayan fotoğrafçılar ve yayınevi sahipleri katıldı. Program içerisinde uluslararası fotoğraf kitabı sergileri, festival davetlilerinin gerçekleştireceği fotoğraf kitabı atölyeleri, seminerler, sanatçı konuşmaları ve fotoğraf kitabı değerlendirmeleri yer aldı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı bir araştırma merkezi olan FUAM, Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen İstanbul Photobook Festival; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, MAS Matbaa, Versus Art Project, Daire Sanat, Mixer ve NOKS Bağımsız Sanat Alanı  ve Ada Art tarafından destekleniyor.

Festival kapsamında verilen FUAM Maket Kitap Ödülü ile de Türkiye’deki fotoğraf kitabı ortamının güçlendirilmesi hedefleniyor. 2016 yılında Serkan Taycan’ın “Agora #4” ve Korhan Karaoysal’ın “Neden-Amaç” kitapları ile beraber kazandıkları FUAM Maket Kitap Ödülünü, 2017 yılında ise İbrahim Karakütük “Wet Sorrow” ile kazandı. Ayrıca 2017 yılında AKINA Books işbirliğiyle verilen FUAM Özel Ödülü’nü Yusuke Takagi “Kagerou” kitabı ile aldı. Kazanan bu kitaplar ödül olarak yayınlandı.

2018 jürisi şöyle; yazar, küratör ve sanatçı David Campany (UK), fotoğrafçı ve el yapımı fotoğraf kitapları uzmanı Kazuma Obara (JP), bağımsız yayıncılık ve sergiler üzerine odaklanan ve Atina’da yer alan bir mekan olan VOID’un kurucularından  Myrto Steirou (GR), İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali’nin ve FUAM’ın direktörü, sanatçı ve akademisyen Yusuf Murat Şen (TR) ve MAS Matbaa yöneticisi ve MASA Yayınevinin kurucusu Ufuk Şahin (TR).

https://www.istanbulphotobookfestival.org/

Bizi paylaşın..