SERGİ | İstanbul, Daire Sanat Galerisi, Son Baskı # 2

FUAM’ın düzenlediği 3. İstanbul Photobook Festival paralel etkinlikleri kapsamında Volkan Kızıltunç küratörlüğünde düzenlenen ve Aylin Güngör, Cemil Batur Gökçeer, Coşkun Aşar, Ege Kanar, Erdem Varol, Erhan Can Akbulut, İbrahim Karakütük, N. Toros Mutlu, Valentina Abenavoli, Yusuf Murat Şen, Yusuf Sevinçli ve Yusuke Takagi’nin işleriyle yer aldığı Son Baskı # 2 adlı sergi 6 Mayıs 2018’e kadar Daire Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Sergi 2017 yılında özellikle Türkiye’de üretilen fotoğraf kitaplarından bir seçkiyi içeriyor. Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek artan bir ivmeyle çoğalan fotoğraf kitabı üretimi genç sanatçıların üretim biçimlerinde olduğu kadar paylaşım biçimlerinde de önemli değişikliklere yol açtı. Kitap formunun fotoğrafın adeta temelini oluşturmaya başladığı günümüzde farklı bir sanatsal dil arayışında olan sanatçıların çabalarıyla ortaya çıkan “Fotokitaplar”, yeni bir iletişim biçimi oluşturmanın eşiğinde duruyorlar.

Son Baskı # 2 sergisinde 2016 – 2017 yılları arasında bir yayıncı aracılığıyla veya bağımsız olarak, bazıları yüksek edisyonlu, bazıları ise sınırlı sayıda olarak yayınlanmış 12 sanatçının kitapları yer alıyor. Ayrıca kitaplar beraberinde sanatçıların fotoğraflarından örnekler sergileniyor. Geçtiğimiz sene İstanbul Photobook Festival’de verilen “Fuam Maket Kitap Ödülü”’nü kazanmış olan İbrahim Karakütük’ün MASA Yayınların tarafından yayımlanan “Wet Sorrow” ve AKINA Books ve FUAM işbirliğiyle verilmiş olan FUAM Özel Ödülünü kazanan Yusuke Takagi’nin AKINA Books tarafından yayımlanan “Kagerou” kitapları ilk defa bu sergide sunuluyor.

http://www.dairesanat.com/index.php/tr/

Bizi paylaşın..